منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۸۸ در آموزش گام به گام فتوشاپ | ۶ دیدگاه

آشنایی با ویژگی های جدید فتوشاپ CS4

1

جدید و متفاوت

هنگامی که کاربران قدیمی فتوشاپ، برای اولین بار فتوشاپ CS4 را باز می کنند، ممکن است تصور کنند که این برنامه تنها دچار تغییرات ظاهری شده است. سپس شما با یک رابط کاربری کاملا متفاوت روبرو می شوید. و در صورتی که از استفاده کنندگان مکینتاش باشید، نحوه ارتباط برقرار کردن شما با این رابط کاربری جدید کاملا دچار تحول می شود. ولی توجه داشته باشید که این ها همه تغییرات این نسخه جدید از فتوشاپ نیستند!

رابط کاربری جدید یک شاهکار است – ویرایش بدون توقف

اگر کمی بیشتر دقت کنید متوجه می شوید که روش کار در این ورژن از فتوشاپ نسبت به نسخه های قدیمی تر بسیار متحول شده است. در نسخه های قدیمی تر، فرآیند ویرایش نیاز به باز کردن پنجره های محاوره ای زیادی داشت و قبل از اینکه تغییر جدیدی در تصویر ایجاد شود می بایستی تغییراتی که در یک کادر محاوره ای اعمال شده بود را ذخیره می کردیم.

2هر گام از تغیرات با انتخاب یک نوع از تنظیمات آغاز می شد. به طور مثال تغییر ویژگی های Levels. سپس با استفاده از گزینه های موجود در کادر محاوره ای، تغییرات لازم، قبل از زدن دکمه ok، در عکس ایجاد می شد. هنگامی که تغییرات لازم ایجاد می شد، کاربر کادر محاوره ای را می بست و کادر محاوره ای جدیدی برای ایجاد دسته ای دیگر از تغییرات باز می کرد. فرآیند کلی ویرایش شامل گام های این چنینی بود و تا زمانی که کاربر دسته ای از تغییرات را ذخیره نمی کرد، قادر نبود تغییرات جدیدی در تصویر اعمال کند.

این روند ایجاد تغییرات در فتوشاپ CS4 به کلی تغییر کرده است. در این نسخه از فتوشاپ، با ایجاد پنل های Adjustments و Masks، فرآیند ویرایش عکس به یک فرآیند بدون توقف تبدیل شده است. در این نسخه شما می توانید بدون نیاز به ذخیره تغییرات در هر مرحله، به پنل های ایجاد تغییرات (مانند Levels, Curves, Hue/Saturation و …)  رفته و تغییرات دلخواهتان را ایجاد کنید. هر تغییر به صورت پویا و غیر مخرب بر روی عکس اعمال می شود. این ویژگی، دست ویراستاران را برای ایجاد تغییرات بازتر می گذارد. این روند ایجاد تغییر شباهت زیادی به روند ایجاد تغییرات در Adobe Camera Raw و Lightroom دارد و روشنگر آینده ویرایش حرفه ای عکس است.

پنل Adjustments

3پنل Adjustments یکی از اجزای اصلی تغییر یافته در روند کاری ویرایش تصویر در فتوشاپ CS4 است. این پنل نه تنها شامل اجزای پایه ای و موجود در ورژن های قبلی نظیر Levels, Hue/Saturation, Exposure, Black and White, Channel Mixer, Selective Color, Color Balance, Photo Filter  است بلکه بخش Curves آن به طور کلی بازنگری شده و همچنین یک بخش کاملا جدید به نام Vibrance adjustment tool به آن اضافه شده است.

برای کاربران قدیمی فتوشاپ ممکن است کمی طول بکشد تا نجوه کار با پنل جدید Adjustments را یاد بگیرند. اما به محض اینکه تسلط کافی بر آن پیدا کنند، بازدهی و کیفیت کار آنها به شدت افزایش خواهد یافت به طوری که این کندی سرعت اولیه در آشنایی با رابط کاربری جدید را به کلی جبران خواهد کرد.

پنل جدید Adjustments، علاوه بر اینکه پنل های تغییرات کلیدی را با هم در یک گروه قرار داده است، ایجاد تغییرات آنی روی عکس برای ویژگی های Hue/Saturation و Curves فراهم کرده است. با استفاده از این امکان، کاربر قادر خواهد بود که با کلیک روی جاهای مختلف عکس و کشیدن نشانگر موس به بالا، پایین و یا اطراف، تغییرات مورد نظر خود را در عکس ایجاد کند. یکی دیگر از تغییرات ایجاد شده، فراهم کردن طیف گسترده ای از طرح های آماده ویرایش است که بیش از ۲۰ نقطه آغاز برای کارهای رایج در ویرایش عکس فراهم می کند.

پنل Masks

4پنل جدید Masks در واقع یک مرکز جدید برای انجام کلیه کارهای مرتبط با ماسک هاست و اهمیتی هم ندارد که ماسک ها پیکسلی و یا برداری باشند. در این پنل جدید لغزنده های اختصاص ای برای تغییر چگالی و ویژگی یک ماسک تعبیه شده است و بدین وسیله می توان تاثیر جلوه ویژه ایجاد شده و یا نرمی لبه های ماسک را تغییر داد. ابزار قدرتمند Refine Edge که در ورژن قبلی فتوشاپ اضافه شده بود نیز از این پنل قابل دسترسی است. یکی دیگر از ویژگی هایی که از طریق این پنل قابل تغییر است ویژگی Invert است که می تواند نواحس ماسک شده و ماسک نشده را تغییر دهد.

به منظور ایجاد ماسک های رنگی، یک نسخه به روز شده از ویژگی Color Range نیز در پنل قرار داده شده است. این ویژگی به طور کلی مورد بازبینی قرار گرفته است تا دقت و قدرت آن افزایش یابد. ویژگی Fuzziness که در ورژن های قبلی هم وجود داشت در این نسخه با تنظیمات Range control و Localized Color Clusters قابل دسترسی است. با توجه به اهمیتی که ماسک ها در ویرایش های غیر مخرب دارند، تلاش شرکت ادوبی برای هدف گیری و تغییر این مکانیزم به منظور تغییر تنظیمات، قابل تقدیر است.

ظاهری جدید برای فتوشاپ :

نسخه CS4 ، یک رابط جدید به نام Application Frame برای فتوشاپ و بریج اضافه کرده است. این رابط کاربری جدید فتوشاپ شامل ویژگی های زیر است :

 • قابلیت شناور ساختن، چسباندن و در یک گروه قرار دادن پنجره های تصویر. همچنین ویژگی جدید Arrange Documents باعث می شود تا بتوان تصاویر را به خوبی روی صفحه نماش پخش کرد.
 • نوار جدید Application Bar که ویژگی ها و عملکرد های نوار های عنوان و کنترل در ورژن های قبلی  را در یک جا جمع می کند.
 • یک ابزار Screen Mode که می تواند نمایش تصاویر روی مانیتورهای متعدد را کنترل کند.
 • پنل های جدید Adjustments و Masks
 • یک روند کاری جدید برای ایجاد تغییرات و ذخیره کردن آنها

و همچنین Bridge

5تغییرات ایجاد شده در بریج کتر به چشم می آیند اما این تغییرات هم به منظور تسهیل فرآیند ویرایش و پردازش تصاویر بوده است. اسن تغییرات در دکمه هایی که در بالای صفحه قرار می گیرند مشخص است. به کمک این تغییرات به راحتی می توان پنجره های متعدد در بریج را مدیریت کرد. همانند نسخه های قبلی شما مجبور به استفاده از طرح های از پیش آماده شده این نرم افزار نیستید و به راحتی می توانید طرح مورد علاقه خود را به منظور توزیع مناسب پنجره ها در صفحه و یا صفحات نمایش ایجاد کنید (این نرم افزار از چند صفحه نمایش پشتیبانی می کند). بریج اکنون شامل یک محیط کار خروجی است که به شما کمک می کند تا صفحات وب فلش و یا پرونده های PDF بسازید و این در حالی است که اصلا نیازی به خروج از برنامه و ورود به فتوشاپ ندارید. این ادامه همان روندی است که هر برنامه را قادر می سازد که رآیند های بیشتری را بدون یاز به برنامه دیگر انجام دهد.

وقتی نوبت به Adobe Camera RAW برسد، شما کاملا تایید خواهید کرد که ویرایش عکس فرآیندی نیست که فقط در فتوشاپ قابل انجام باشد. اما از یک سو عکاسان حرفه ای، یا توجه به عملیاتی که برای ویرایش عکس انجام می دهند مدام باید بین نرم افزارهای گوناگون رفت و آمد کنند.  زمانی که نیاز به مدیریت عکس ها داشته باشید با استفاده از Review Mode راه های جدیدی برای این کار پیدا خواهید کرد. و با استفاده از کادر جستجوی جدید قابلیت بیشتری برای جستجوی پرونده ها خواهید داشت.

6

استفاده از پردازنده گرافیکی

علاوه بر تغییرات ظاهری فتوشاپ CS4، تغییرات دیگری هم در این نرم افزار ایجاد شده است. یکی درگر از تغییرات مهم، استفاده از قدرت پردازش کارت های گرافیک جدید به منظور نمایش بهینه پیکسل ها روی صفحه نمایش است. کاربرانی که دارای یک کارت گرافیک جدید با حداقل ۲۵۶ مگابایت حافظه اختصاصی باشند و پردازنده گرافیکی آنها توسط این نرم افزار پشتیبانی شود، قادر خواهند بود از قابلیت های ویژه ای بهره ببرند که عبارتند از :

 • چرخش سیال گونه تصویر : با استفاده از Rotate View که در Application Bar و یا زیر ابزار دست قرار گرفته است قادر خواهد بود که قاب عکس را به صورت غیر مخرب بچرخاند.
 • زوم و پن دقیق و نرم  : بر خلاف ورژن های قبلی فتوشاپ که زوم در درصد های خاصی وضوح بهینه روی صفحه نمایش را نداشت، نسخه cs4 فتوشاپ همیشه تصاویر را دقیق و شارپ به کاربر نمایش می دهد. و این بدون در نظر گرفتن درجه زوم است و تا ۳۲۰۰ درصد هم این امکان فراهم است.
 • قابلیت حرکت دادن و زوم کردن به صورت انیمیشن : با استفاده از توات اضافی پردازش که از کارت گرافیک به دست آمده است فتوشاپ قادر است تصاویر را به صورت حرکات انیمیشن حرکت دهد و یا زوم کند.

7

کامپوز مجدد عکس بعد از گرفتن

با استفاده از ویژگی جدید Content Aware Scaling که از Edit > Content Aware Scaling قابل دسترسی است، می توانید قسمت های مختلف یک عکس را به دور قاب آن بکشید و یا هل دهید و از فتوشاپ بخواهید تا جاهای خالی را پر کند. ممکن است عجیب به نظر برسد اما بله، در حال حاضر شما می توانید قسمت های مختلف عکس را با نرخ های متفاوت حرکت دهید، بکشید و یا تغییر اندازه دهید.

این ویژگی به طور قابل ملاحظه ای با ابزار Free Transform متفاوت است. ابزتر Free Transform وقتی که با دکمه shift به کار رود، ابعاد همه قسمت های عکس را با نرخ یکسان تغییر می دهد. Content Aware Scaling یا CAS که همچنین با نام Seam Carving هم شناخته می شود، رفتار متفاوتی دارد.

روش کار این ابزار به این ترتیب است که قسمت هایی از عکس که دارای جزئیات است را قابت نگه داشته و قسمت هایی که بدون جزئیات خاصی است را بزرگ یا کوچک می کند. CAS قابل اعمال بر تصاویر، لایه ها و انتخاب ها در حالت RGB و SMYK و در همه bit depth ها است ولی برای اجزای هوشمند و یا سه بعدی و یا فیلم قابل اعمال نیست.

8در نوار options  دو ابزار کنترلی وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که تنها بخش های مورد نظر شما کوچک یا بزرگ شوند. این ابزارها عبارتند از  :

 • حفاظت از پوست (آیکان شخص) : این ابزار تلاش می کند تمام قسمت هایی که پوست در آنها وجود دارد در طول عملیات CAS بدون تغییر نگه دارد.
 • منوی حفاظت : لیتس از کانال های آلفا مرتبط با عکس ارائه می دهد. انتخاب یکی از این گزینه ها از قسمت های ماسک شده تصویر که در کانال آلفا ذخیره شده است، حفاظت می کند.

لنز های چشم ماهی و پاناروما های کروی :

یکی از تغییرات عمده در ورژن CS3 ویژگی پیشرفته Photomerge بود. در آن نسخه از فتوشاپ تونایی های زیادی اضافه شده بود و کاربر را قادر به ایجاد حالت های ترکیب پیچیده ای می کرد که در نهایت منجر به ایجاد نتایج خیره کننده ای می شد. در نسخه cs4 تغییرات عمده در عکاسی ادامه پیدا کرده است. اکنون ابزارهایی برای اصلاح اعوجاج و کاهش روشنایی طراحی شده است. ویژگی Photomerge مجددا به روز شده است. اکنون این ویژگی می تواند تصاویر گرفته شده با لنز های چشم ماهی را به صورت تصاویر پانارومای ۳۶۰ درجه ارائه دهد.

9بیشترین عمق میدان

در تغییرات مرتبط گزینه های auto-blending لایه ها که از Edit > Auto Blend Layers قابل دسترسی است، دارای قابلیت ویژه ای شده است که می تواند عکس هایی از یک صحنه یکسان را با نقاط فوکوس متفاوت ترکیب کند و تصویری با بیشترین عمق میدان ایجاد کند. این بدین معنی است که با کمک این ابزار می توان تصویری ایجاد کرد که از فاصله نزدیک به لنز تا فاصله های بسیار دور از لنز آن شارپ و واضح باشد.

این ابزار تصاویر اصلی را از نظر رنگی هم به صورت اتوماتیک اصلاح می کند.

Adobe Camera RAW 5.0

همانطور که انتظار داشتید، ورژن جدید این نرم افزار که همراه با فتوشاپ جدید ارائه می شود، برخی ویژگی ها شبیه آنچه در Lightroom 2.0 دیده بودید را اضافه کرده است. این بدین معنی است که دو ابزار کاربردی بسیار اساسی که مخصوص Lightroom بود، یعنی Adjustment Brush و Graduated Filter ، هم اکنون در ACR هم قابل دسترسی است. ابزار Adjustment Brush به کاربر این اجازه را می دهد که در رنجی از تغییرات نقاشی کند و این تغییرات را بر قسمت هایی از عکس اعمال کند.

ابزار Graduated Filter یک جلوه ویژه خاص را، به صورت تدریجی از حالتی که افکت به طور کامل اعمال شده تا جایی که اصلا افکتی وجود ندارد اعمال می کند. از ویژگی های دیگر این است که می توان تغییرات روشنایی را بعد از اینکه عکس در ACR کراپ شد را بر روی عکس اعمال کرد. لغزنده هایی هم برای اصلاح عملکرد این ابزار در نظر گرفته شده است.

10ترکیب عملکرد با Lightroom 2.0

همانطور که انتظار داشتید، با اعمال تغییرات در نسخه جدید ACR، عملکرد این دو نرم افزار تقریبا یکسان شده است. خوشبختانه ایجاد تغییرات در یک نرم افزار، در دیگری هم اعمال شده است. این بدین معنی است که شما می توانید بدون نگرانی، عکس هایتان را بین این دو نرم افزار و فتواپ منتقل کنید و تغییرات ایجاد شده در یکی، در دیگر نرم افزار ها هم به طور مشابه نمایش داده شود. لایتروم ۲.۰ البته راه های بیشتری برای انتقال عکس ها به فتوشاپ ارائه می دهد. در حال حاضر شما می توانید یک فایل مدیریت شده در لایتروم را به عنوان یک شی هوشمند در فتوشاپ باز کنید. همچنین می توانید دسته ای از عکس ها را به به مرج، اچ دی آر و با ابزار فوتومرج بفرستید.

بهینه سازی علاقه مندی های قدیمی :

عجیب به نظر می رسد که ابزارهایی مانند Dodge , Burn , Sponge که از قدیم در فتوشاپ بوده اند به عنوان تغییرات جدید در فتوشاپ cs4 عنوان شوند. در این اواخر بیشتر به معرفی ابزارهایی که برای ایجاد تغییرات غیر مخرب در عکس به کار کی روند پرداختیم و کمتر به تشویق کاربران به استفاده از این ابزارها پرداخته شد. اما به نظر می رسد که هنوز کاربرانی باشند که از سادگی این ابزارها لذت می برند. برای این منظور تغییراتی در این ابزارها ایجاد شده که کار کردن با آنها را ساده تر کند و همچنین نتیجه حاصل از به کارگیری این ابزارها را قابل پیش بینی کند.

به ابزار Burn و Dodge یک گزینه Protect Tones اضافه شده است که بی نظمی ناشی از استفاده از این ابزارها در ورژن های قبلی را کنترل می کند. ابزار Sponge با اضافه کردن سوییچ Vibrance به یک ابزار مدرن قرن ۲۱ تبدیل شده است. بنابراین این ابزارها هم مانند ابزارهای کنترل برایتنس و کنتراست از قبل بهتر شده اند اما هنوز جای پیشرفت دارند.

11اشیاء هوشمندتر از هوشمند

با معرفی اشیاء هوشمند به عنوان پایه و اساس ویرایش غیر مخرب، باید توجه داشته باشیم که تغییراتی در این زمینه هم ایجاد شده است. در نسخه CS4 اکنون شما می توانید یک انتقال پرسپکتیو به شی هوشمند اعمال کنید. این یک تغییر نسبت به نسخه قبلی به حساب می آید که تنها یک گزینه تغییر مقیاس داشت. اضافه بر این اکنون می توان با ماسک های لایه ای لینک شده هم از درون اشا هوشمند کار کرد. این کار به وسیله قطره چکان امکان پذیر است.

گرچه ممکن است که تغییرات ایجاد شده در این بخش کمرنگ به نظر برسد اما خود این نشان دهنده یک پیشرفت مداوم و روبه جلوست که مسلما می تواند تغییرات ایجاد شده در عکس ها را متحول کند.

راهنمایی های نشانگر نمایش زنده

یکی از ویژگی های کاربردی در ابزار نقطه محو این بود که پیش نمایشی از Clone Stamp در نوک نشانگر نشان می داد.

12این کار باعث می شد تا کاربر اطلاعات بیشتری را که نیاز داشت، در هنگام استفاده از ابزارهای استمپ به دست آورد. در نسخه cs4 اکنون قابلیت پیش نمایش در نوک نشانگر وجود دارد. که این ویژگی هم برای Clone Stamp و هم Healing Brush قابل استفاده است.

گزینه های جدید برای پرینت گرفتن

13پرینت گرفتن از آن جمله مارهایی است که در نگاه اول ساده به نظر می رسد. اما حقیقت این است که پرینت گرفتن هم همشه باید با دقت و احتیاط انجام شود و مسلما همان اندازه که ویرایش از اهمیت برخوردار است، پرینت گرفتن هم مهم است. ویژگی هایی که در کادر محاوره ای پرینت در فتوشاپ جدید آمده است از سه طریق به کاربر کمک می کند تا پرین های با کیفیت تری تهیه کنند :

 • تغییراتی در کادر محاوره ای ایجاد شده است که در لحظه اول که این کادر باز می شود اطلاعات بیشتری نمایش داده شود.
 • عکس هایی که در حالت ۱۶ بیت ذخیره شده اند مستقیما از طریق فتوشاپ قابل چاپ شدن هستند.
 • رنگ های Out of Gamut از همان پنجره پرینت قابل مشاهده است.

اشتراک گذاری صفحات نمایش :

در کنار تکنولوژی Adobe Connect که به کاربر اجازه ذخیره فعالیت های روی صفحه نمایش را فراهم می کند، می توان به ضبط صحبت ها هم اشاره کرد که کاربران می توانند آن را در سرتاسر دنیا منتشر کنند. اکنون به اینها قابلیت Share My Screen هم اضافه شده است که از File > Share My Screen قابل دسترسی است.

14این قابلیت به ماربران اجازه می دهد تا از طرق مختلف با کاربران دیگر در سرتاسر دنیا ارتباط برقرار کنند. این قابلیت به ویژه برای عکاسان حرفه ای و دانش آموزان مفید خواهد بود.

Photoshop CS4 Extended

همانند نسخه قبلی فتوشاپ، آخرین نسخه آن نیز در دو ورژن مجزا ارائه شده است. نسخه معمولی فتوشاپ شامل همه ویژگی هایی است که در بالا اشاره شده و معمولا قابلیت های آن حتی بیش از آن چیزی است که عکاسان به آن نیاز داشته باشند.

نسخه اکستندد علاوه بر ویژگی های بالا، قابلیت هایی دارد که امکان کار کردن با فیلم را هم فراهم میکند. همچنین امکان مدل سازی سه بعدی هم به آن اضافه شده است.

ویرایش و کامپوزیتینگ سه بعدی

قابلیت های جدید سه بعدی که به فتوشاپ اضافه شده است به طراحان کمک می کند تا به همان سادگی که با عکس های دو بعدی کار می کنند، بتوانند با مدل های سه بعدی نیز کار کنند. روش کار جدید به طور کلی نیاز به کار کردن با دیالوگ باکس های زیاد را حذف می کند. ابزارهایی اضافه شده است که این امکان را می دهند که مدل های سه بعدی را به صورت دو بعدی در آورده و با آنها کار کنید. در حال حاضر کاربران می توانند ویژگی هایی مانند نور، دوربین و جنس را تغییر دهند.

گرافیک حرکتی بهینه

نسخه جدید فتوشاپ راه را برای فیلم برداران برای استفاده از فیلم ها در فتوشاپ هموار می کند. و ابزارهایی را فراهم می کند که بتوانند به راحتی با فریم ها کار کنند. اکنون فتوشاپ می تواند با پیکسلهای غیر مربعی، صدای فیلم ها کار کند و رندر های سه بعدی تهیه کند.

حجم سازی

این یک قابلیت جدید در فتوشاپ است که اجازه می دهد که متن،شکل و یا عکس را به یک حجم تبدیل کرد. با استفاده از این ویژگی می توان متن های سه بعدی ایجاد کرد.

آنالیز اطلاعات

این ویژگی در نسخه قبلی استفاده شد و در این نسخه بهبود بخشید شده است تا بتوان تحلیل هایی روی اطلاعات انجام داد. نتایج می توانند در فایل های مرجعی ذخیره شوند.

ترجمه شده توسط : مهدی باقری

منبع

۶ دیدگاه

 1. با درود کار بسیارخوب وارزشمندی است ازتلاشتان برای این خدمت آموزشی فرهنگی به هم میهنان خود بسیارسپاسگزارهستم شاد وتندرست باشید

 2. ممنون از لطف شما
  منتظر حضور مجدد شما هستیم

 3. بسم تعالی
  با تشکر فراوان از سایت خوبتان.
  اگر میشود آموزش ساخت بنر مثلا ۳*۲ متر را بگذارید.بنده کمی میدانم ولی سرعت کامپیوترم کم است.میخواستم بدانم مثلا در بنر ۳*۲ متر اگر اندازه را ۳متر در ۲ متر و ریزیلوشن آن را ۱۰۰ قرار دهیم فرقی دارد با ۳۰ سانت در ۲۰ سانت با ریزیلوشن ۴۰۰ ؟

 4. سلام خیلی عالی بود مرسی

 5. hello

 6. سلام واقعا ممنون از مطالب مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!