منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۸ در آموزش گام به گام فتوشاپ | ۶۵ دیدگاه

آموزش گام به گام فتوشاپ – درس دوم – اصول اولیه کار با فتوشاپ

0نام آموزش : آموزش گام به گام فتوشاپ – درس دوم – اصول اولیه کار با فتوشاپ

سطح آموزش : مقدماتی

مدرس : مهدی باقری

فایل های پروژه : دانلود

____________________________________________

در این درس به توضیح اصول اولیه کار با فتوشاپ خواهیم پرداخت. در انتهای این درس شما درکی عمومی از قسمت های مختلف فتوشاپ  خواهید داشت و نحوه کار کردن با برخی ابزار ها را فرا خواهید گرفت.

تنظیمات فتوشاپ :

قبل از شروع به کار با فتوشاپ، لازم است که برخی از تنظیمات آن را به گوته ای تغییر دهید که موجب افزایش کارایی آن شود. برای تغییر تنظیمات فتوشاپ به Edit>Preferences بروید و از آنجا گزینه General را انتخاب کنید.

1

سپس از پنجره کناری گزینه Interface را انتخاب کنید :

2

با غیر فعال کردن دو گزینه موجود در کادر قرمز پایینی، می توانید نمایش فایل های باز به صورت برگه را غیر فعال کنید. همچنین Tooltip ها پنجره های اطلاعاتی کوچکی هستند که با نگاه داشتن نشانگر موس روی یک ابزار، اطلاعاتی در مورد آن نمایش می دهد. این اطلاعات گرچه در زمان یادگیری فتوشاپ بسیار مفید است، اما در بعضی موارد ممکن است برای شما ایجاد مزاحمت کنند. بنابراین بهتر است آن را از طریق گزینه موجود در کادر قرمز بالایی غیر فعال کنید.

اکنون از پنجره کناری گزینه File Handling را انتخاب کنید. توصیه می کنیم که مقدار گزینه Maximize PSD and PSB Compatibility را روی Always قرار دهید :

3

این کار باعث می شود که فایل هایی که شما در فتوشاپ ذخیره می کنید، با نسخه های قبلی فتوشاپ سازگارتر شوند و همچنین هر بار که قصد ذخیره کردن فایلی را دارید، فتوشاپ از شما سوال نمی کند که آیا این قابلیت را فعال کند یا خیر!

اکنون از پنجره کناری گزینه Performance را انتخاب کنید. با توجه به اینکه در مورد اکثر تنظیمات این بخش قبلا بحث شده است تنها به توضیح بخش GPU Settings پرداخته می شود.

4

در صورتی که کارت گرافیک شما از سری های مورد پشتیبانی فتوشاپ باشد می توانید با انتخاب گزینه Enable OpenGL Drawing از ویژگی های منحصر به فردی که به فتوشاپ اضافه می شود استفاده کنید. به طور مثال می توان از زوم پیوسته بهره برد.

حال به بخش Cursors بروید. توصیه می شود که گزینه Full Size Brush Tip و تیک قسمت زیرین آن را فعال کنید. بدین ترتیب کل ناحیه ای که در اصر کلیک کردن تغییر می کند مشخص می شود. با زدن تیک قسمت زیرین، یک علامت بعلاوه در مرکز براش ایجاد می شود که کمک زیادی به تشخیص محل اثر ابزار می کند.

5

در قسمت Other Cursors توصیه می شود گزینه Standard انتخاب شود. با این کار یک علامت کوچک در محل نشانگر تشکیل می شود که نشان می دهد شما در حال کار کردن با چه ابزاری هستید. انتخاب گزینه دیگر باعث می شود شما با دقت بیشتری بتوانید از ابزار استفاده کنید اما ممکن است کمی موجب سردرگمی شود.

6

حال به قسمت Units & Rulers بروید. در قسمت Units دقت کنید که مقیاس را با توجه به نوع فعالیت خود انتخاب کنید. به طور مثال اگر کار اصلی شما طراحی وب است این واحد را روی پیکسل قرار دهید ولی اگر کارهای متنوعی انجام می دهید توصیه می کنیم که با روشی که در درس اول آموزش داده شد، واحد را عوض کنید.

7

تنظیمات رنگ :

هدف از انجام تنظیمات رنگ این است که چیزی که شما روی صفحه مانیتور می بینید با آنچه پرینت می گیرید یکی باشد و یا تصاویر اشخاص دیگر را همانطور که آنها روی رایانه خود می بینند، شما نیز همانطور ببینید. برای انتخاب تنظیمات رنگ، به Edit>Color Settings بروید :

8

از پنجره ای که باز می شود می توانید تنظیمات دلخواه را انتخاب کنید :

9

به طور مثال اگر قصد دارید از تصاویرتان پرینت تهیه کنید، بهتر است گزینه North America PrePress 2 را انتخاب کنبد. ولی اگر قصد دارید در زمینه طراحی وب کار کنید بهتر است North America Web/Internet را انتخاب کنید. هنگام باز کردن هر فایل فتوشاپ ممکن است حالت های مختلفی پیش بیاید، به طور مثال ممکن است فایلی که باز می کنید به همراه خود یک پروفایل رتنگ داشته باشد. که هنگام باز کردن آن فایل، فتوشاپ از شما سوال می کند که چه کاری انجام دهد :

10

برای دیدن آن مطابق تنظیمات خودتان، Convert Document’s Colors را انتخاب کنید. در صورتی که فایلی که باز می کنید هیچ پروفایلی همراهش نباشد، فتوشاپ باز از شما میپرسد که چه کاری انجام دهد :

11

می توانید همان گزینه اول یعنی Leave as is را انتخاب کنید سپس از داخل فتوشاپ به آن یک پروفایل تخصیص دهید. برای این کار به Edit>Assign Profile بروید :

12

زوم و پن :

برای زوم کردن روی هر عکس از نوار ابزار و یا از نوار جدید Application Bar ابزار زوم را انتخاب کنید و یا کلید میانبر آن یعنی حرف z را فشار دهید.

13

با هر بار کلیک روی عکس، بزرگنمایی بیشتر می شود. نکته ای که باید دقت کرد این است که ابزار زوم، ابعاد عکس را تغییری نمی دهد و تنها بزرگنمایی آن را تغییر می دهد. در صورتی که کلید alt را نگه دارید و کلیک کنید، بزرگنمایی کاهش پیدا می کند. ویژگی جدید در فتوشاپ CS4 وجود دارد که از OpenGL استفاده می کند. به این ترتیب که پس از انتخاب ابزار زوم و کلیک و نگه داشتن دکمه چپ موس، به طور پیوسته بزرگنمایی تصویر افزایش پیدا می کند. با نگه داشتن کلید alt و نگه داشتن کلید موس بزرگنمایی به طور پیوسته کاهش می یابد. یکی دیگر از تفاوت های این نسخه از فتوشاپ این است که درصد های زوم غیر متعارف باعث کاهش کیفیت تصویر نمی شود.

14

به طور مثال زوم ۵۴.۱ درصد در شکل بالا موجب کاهش کیفیت تصویر نمیشود.

هنگامی که بزرگنمایی تصویر آنقدر باشد که تمام تصویر در صفحه نمایش نگنجد، ابزار Hand کمک بزرگی می کند :

15

ابزار Hand را می توانید از نوار ابزار انتخاب کنید. اما راهی که پیشنهاد می شود این است که دکمه Space را نگه دارید و موس را روی عکس بکشید. در این حالت فرقی نمی کند شما در حال استفاده از چه ابزاری باشید. این کار باعث می شود ابزار شما به طور موقت تبدیل به Hand شود. برای معرفی یکی دیگر از گزینه ها ابتدا دو فایل تصویری را باز کنید و سپس از نوار Application Bar گزینه زیر را انتخاب کنید :

16

در صورتی که تصاویری که نشان داده می شود، درصد بزرگنمایی متفاوتی داشته باشند، از قسمت Application Bar>Arrange Documents> Match Zoom and Location می توان درصد زوم آن ها را یکسان کرد و محل نمایش را هم یکی کرد.

17

تغییر اندازه در فتوشاپ :

هنگام تغییر اندازه تصاویر در فتوشاپ باید بسیار محتاطانه عمل کرد. زیرا تغییر اندازه غیر اصولی موجب از دست رفتن کیفیت می شود. به طور مثال فرض کنید که قصد داریم از یک تصویر پرینت تهیه کنیم. برای این منظور ابتدا به Image>Image Size می رویم :

18

اکنون پنجره ای مانند شکل زیر باز می شود :

19

رزولوشن ۷۲ پیکسل در اینچ چندان برای پرینت مناسب نیست. برای دستیابی به کیفیت مناسب بهتر است این عدد حدود ۳۰۰ باشد. اما دقت کنید! قبل از تغییر این عدد به ۳۰۰ اول تیک گزینه Resample Image را بردارید. مشاهده می کنید که کادر مربوط به Pixel Dimensions غیر فعال می شود. این کار باعث می شود از از بین رفتن اطلاعات جلوگیری شود. حالا با تغییر رزولوشن به ۳۰۰ مشاهده می کنیم که ابعاد تصویر هم کاهش پیدا میکند.

20

حالا اگر تیک گزینه Resample Image را بزنیم و به طور مثال ارتفاع را به ۳ تغییر دهیم می بینیم که پهنا هم متناسب با آن تغییر می کند ولی Pixel Dimensions نیز تغییر می کند و این موجب از دست رفتن اطلاعات می شود :

21

برای ایجاد قاب برای عکس به Image>Canvas Size بروید :

22

حال پنجره ای مانند شکل زیر باز می شود :

23

ابعاد مورد نظر برای ایجاد حاشیه را وارد کنید و دقت کنید که گزینه Relative فعال باشد. با تایید این پنجره حاشیه برای عکس ایجاد می شود :

24

در بعضی موارد ممکن است لازم شود که شما قاب عکس را بچرخانید. برای این منظور از ابزار  Rotate View Tool در Application Bar استفاده کنید :

25

پس از انتخاب این ابزار موس را روی تصویر ببرید و پس از کلیک و نگه داشتن دکمه موس، تصویر را بچرخانید :

26

دقت کنید که این ابزار موجب چرخش واقعی تصویر نمی شود و فقط قاب آنرا می چرخاند. در صورتی که زاویه خاصی مد نظر شما باشد از قسمت نوار گزینه های این ابزار می توانید زائیه مورد نظر را وارد کنید :

27

در صورتی که می خواهید خود عکس را بچرخانید، از منوی Image گزینه Image Rotation و از آنجا گزینه مناسب را انتخاب کنید :

28

انتخاب رنگ در فتوشاپ

در فتوشاپ به روش های متفاوتی می توان رنگ انتخاب کرد. به طور کلی دو نوع رنگ انتخاب می شود یکی رنگ اصلی و دیگری عکس پس زمینه. اولی برای ابزار هایی مانند Brush کاربرد دارد و دومی برای مثلا Gradient ها.

29

مانند تصویر بالا این دو رنگ در پایین نوار ابزار قرار گرفته اند. رنگ های پیش فرض برای این دو رنگ سیاه و سفید هستند. با فشردن کلید D این دو رنگ به رنگ های پیش فرض تغییر پیدا می کنند :

30

روش اول انتخاب رنگ استفاده از Color Picker است. برای این کار روی هر کدام از رنگ های اصلی یا پس زمینه در نوار ابزار کلیک کنید تا کادر محاوره ای زیر باز شود :

31

با تغییر لغزنده ای که با فلش نشان داده شده است و سپس از قسمت سمت چپ می توان رنگ مورد نظر را انتخاب کرد. در حالت پیش فرض رنگ ها بر اساس Hue نمایش داده شده اند. میتوان آنها را بر اساس Saturation و یا Brightness نیز نشان داد و انتخاب کرد. همچنین می توان مقادیر RGB را وارد کرد. روش دیگر برای انتخاب رنگ استفاده از پنل Color است.

32

می توان هر یک از لغزنده های RGB را تغییر داد تا به رنگ دلخواه رسید. روش دیگر برای انتخاب رنگ، استفاده از پنل Swatches است :

33

کافی است روی رنگ مورد نظر کلیک کنیم تا آن رنگ انتخاب شود. آخرین روش برای انتخاب رنگ که یکی از بهترین روش ها هم هست، استفاده از ابزار قطره چکان است :

34

همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، با کلیک روی هر نقطه از عکس، رنگ آن به عنوان رنگ اصلی انتخاب می شود :

35

ادامه مطلب را در صفحه بعد دنبال کنید

صفحه ها: 1 2

۶۵ دیدگاه

 1. سلام
  دوست عزیز اموزش مفید قرار دادید
  خواستم از شما تشکر کنم

 2. سلام
  خوشحالم که به دردتون خورد
  بازم اینجا سر بزنید

 3. سلام می خواستم ببینم برای آموزش فوتوشاپ از اینترنت باید چه کار کنم کتاب استفاده کردم اما چندان جامع نبود و یه سری کلیات رو گفته ممنون.

 4. سلام و خسته نباشید
  دوست محترم خیلی مطالب عالی هستند. با تشکر و تجدید احترام.

 5. از مطلبی که گذاشتی بسیار ممنونم چون خیلی بدرد من می خوره مرسی.

 6. با سلام به خدمت محترمتون.
  یک سوالی داشتم:
  من یک عکس را زوم کردم وکیفیتش را از دست داده است .چگونه به این عکس با همان اندازه کیفیت بدهم.
  فتوشاپپ مورد استفاده cs3است.

 7. با سلام
  خواستم تشکر کنم از این آموزش مفیدتون
  با تشکر

 8. سلام
  با تشکر از این برنامه تون

 9. خیلی ممنون از اطلاعاتی که بهم دادید.تشکر

 10. چند تا خواهش دارم اولا اگه میشه ادامه بدین بقیه اموزشو خیلی وقته تو همین جلسه دوم مونده
  دوما اگه ممکنه این اموزشاتونو لطفا به صورت پی دی اف هم برای دانلود بزارین
  و در اخر این که خواهشا اموزش شیت بندی در فوتوشاپ رو هم بگذارین اقلا بگین چه طوری میشه یه فایل اتوکد رو با مقیاس وارد فوتوشاپ کرد؟

 11. سلام دوست عزیز ممنون از آموزش
  لطفا ادامش بدید

 12. سلام/ من هم از قسمتهایی از این پست استفاده کردم/ درود/.

 13. ممنون از آموزشی که در این سایت گذاشتید بسیار آلموزنده خوب بود

  باتشکر

 14. خیلی متشکرم از آموزش خوبتان.

 15. آقا من چی بگم به تو !!!

  ها چی بگم ؟

  خوب عزیز من چرا ادامه نمی دی ؟

  خداییش دمت گرم به مولا حال کردم.

  اگه دوست داشتی تو سایت ما هم از اینا بنویس تا بیشتر دلم شاد بشه اگه هم دوست نداشتی تو سایت خودت بنویس که بیشتر حال کنم ، اگه بازم دوس نداشتی خوب مرد مومن لا اقل یه اشتراک نامه واسه سایتت بذار تا عضو بشیم !!

  از دست این آدمای باحال ….

 16. ممنون عالی بود لطفا ادامه بدین

 17. عالی منتظر ادامه مطالب هستم

 18. سلام عالی بود واقعا سپاسگذارم

 19. اقا ممنونم خیلی خوب توزیح داده بودید

 20. salam
  khahesh mikonam in darsharo edame bedin
  alan be marhaleye kar roye file ha reside va dars tamom shode
  kheili aliyeeeeee lotfan edame daresh konin mercii

 21. متشکرم

 22. سلام خدا قوت خیلی خوب بود فقط امیدوارم که ادامه بدین
  خیلی عالیه اگه همینطور گام به گام ادامه بدین
  متشکرم

 23. مر۳۰ خوووووووووووووووووووب بود

 24. خسته نباشین…

 25. دمتون گرم….

 26. خیلی باهات حال کردم
  دمت گرم
  واقعا عزیزی.
  منتظر ادامه مطالبت هستم

 27. خوب بود بهتر بود برای بهتر شدنش از مبتدی استفاده میشد تا پیشرفته

 28. مثل همیشه عالی بود…

 29. سلام خیلی خوب بود.کاش کتابی بودکه همینطورکامل آموزش داده باشه.حتماادامه بدید.

 30. بسیار عالی بود.
  و ازتون میخوام طریقه شیت بندی با فتوشاپ را هم آموزش دهید.ممنونممممممممممممممممممممم

 31. salam age mishe tarze bardashtane abro ro begid man barmidaram ama radesh mimone mese saye mishe age mitoonid behem yad bedid mam noon misham inam idi me singane_2@yahoo.com

 32. سلام دوست عزیز.ممنون از راهنمائی های خوبت.فقط ای کاش درس اول رو هم میذاشتی بمونه! آخه من تازه این صفحه رو پیدا کردم.

 33. ممنون خیلی عالی بود

 34. سلام آقای بافری. ما از این مطلب در مجله حرفه ای “آفلاین” استفاده می کنیم و برای رعایت قانون کپی رایت مطلب را با نام خودتان چاپ می کنیم. برای دیدن شماره اول مجله به سایت زیر مراجعه کنید:
  http://www.irspn.com

 35. سلام
  تکلیف مائی که جلسه اولو نداریم چیه؟ ن،خودتون بگین!

 36. ۲۰

 37. سلام عالی بود…..منتظر اموزش های بعدی هم هستیم

 38. salam
  amozesheton kheli aliyee lotfan edame bedid

 39. سلام

  مرسی و منم نظر هلن جون رو دارم

 40. khastam tashakor konam duuse aziz k in hame vagt gozashtin va ghashang tozih dadin

 41. خیلی کمکم کرد مرسی عزیزم

 42. ممنون ازتون واقعا عالی بود

 43. سلام .من هرچه میکنم عکسی که فتوشاب کرده ام رو نمیتونم ذخیره کنم .ذخیره میشه ولی دیگه باز نمیشه

 44. سلام ممنون اطلاعات خوبی داد ولی من میخوام بدونم چه جوری مثلا لکه روی صورتو برداریم یا چه جوری ارایش کنیم و………اگه بازم مطلب در این مورد بذارید بیشتر ممنون میشم

 45. ممنون خیلی خوب بود .

 46. باسلام.
  بسیار عالی. سپاس.
  منتظر درس بعدی هستم؟!
  باتشکر.

 47. salam
  vaghean mamnoonam agha mahdi
  man 1 class dar rabete ba ps miram vali ziyad motavaje nashodam
  ama alan taze motavaje shodam chi b chie
  mamnoon k b fekre man va amsale man hastin
  khoda ghovat

 48. mishe matalebetun va dars hae jadid ro vasam mail bezanin
  mamnoon misham

 49. سلام
  من یک طراح فرش هستم.نیاز ضروری به کمک شما دارم.
  وقتی کار طرح قالی تمام می شود من می بایستی تمام رنگ های طرخ قالی را شماره گذاری کنم که کار وقت گیری هست.
  مثلا یک طرخ ۲۷ رنگ را باید هر رنگ رو جداگانه با استامپ فتوشاپ یا با کپی و پیست کردن عدد ۱ تا ۲۷ انجام دهم.مثلا عدد ۱۲ آبی= عدد ۱۵ زرد-عدد ۱۰ لاجورد.
  مثلا رنگ آبی پر رنگ رو که شماره ۱۲ هست باید رنگ آبی رو انتخاب کنم و روی تکه رنگ های جدا از هم شماره بزنم.
  شنیدم با ابزاری از فتوشاپ میشه راحت رنگ انتخاب شده رو با انتخاب یک عدد یا تبدیل عدد به نشانه با حقظ شکل عدد این کار را راحت و خیلی سریع شماره زد. لطفا کمکم کنید
  ایمیل من robat63@gmail.com

 50. مطلبه خوبی است

 51. مرسییییییییییییییییی
  خیلی خوب بود

 52. خیلی عالی بود ممنون از زحمتتون اگه ممکنه ادامه داشته باشه خیلی خوبه.

 53. سپاسگذارم

 54. بسیار ممنون
  مطالب بسیار خوب و جامع و کامل است
  دستتون درد نکنه

 55. خیلی عالی ممنون وب سایت قشنکی بوئ

 56. خیلی عالی بود ممنون

 57. merc estefade kardam

 58. سلام خسته نباشید فوق العاده عالی بود خلاصه و کاربردی ولی اگر ممکنه قسمت باز کردن سند جدید همه گزینه هاش رو توضیح کامل بدید واقعا عالی میشه .منظورم گزینه advanced است باز هم تشکر از سایت خوبتون

 59. دمتونگرم واقعا عالی بود
  من که خیلی خیلی یاد گرفتم و بهره بردم

 60. vaghean mamnoon besyar mofid va aali bood.lotfan nahve estefade az brush ro ba chand mesal karbordi va hamchenin nahve tarahi teraket ro ham tozih bedin lotfan
  ba tashakor

 61. با سلام
  ضمن تشکر از آموزش بسیار خوبتون. من دارم فتو شاپو تازه یاد مگیرم . اگه ممکنه تمام آموزشهاتون رو برام ایمیل کنید. خیلی ممنون میشم

 62. سلام آموزش هاتو خیلی خوبه
  مخصوصآً واسه تازه کارا
  ممنونم
  وب سایت خوبی هم دارین
  همین طور ادامه بدید
  با تشکر

 63. سلام.من با SP6 کار میکنم میخام از لوگو لایه بگیرم نمیتونم باید چیکارکنم

 64. خوب بود

 65. سلام همونطور که تو آموزش هست میخام تنظیمات رنگ رو روی “north america web/internet” قرار بدم اما وقتی منو setting رو باز می کنم فقط گزینه “custom” واسم میاد .
  مشکلش چیه !؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!