منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۳ در تکنیک های فتوشاپ | ۲ دیدگاه

آموزش گام به گام ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ

در این آموزش نحوه ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ را فرا خواهید گرفت. پس از اتمام این آموزش نتیجه کار مانند تصویر زیر خواهد بود:

 

افکت بوکه در فتوشاپ

افکت بوکه در فتوشاپ

 

ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ بسیار ساده است و به منظور انجام آن از موتور قدرتمند قلم موهای فتوشاپ استفاده می شود.

مرحله اول ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ

یک پرونده جدید با ابعاد ۱۹۰۰ در ۱۲۰۰ پیکسل ایجاد کنید و سپس پس زمینه را با یک رنگ خاکستری بسیار تیره پر کنید. دقت کنید که اگر از رنگ مشکی استفاده کنید موفق به ایجاد افکت نخواهید شد. در این آموزش از رنگ #۲۶۲۶۲۶ استفاده شده است .

 

ایجاد پرونده جدید

ایجاد پرونده جدید

مرحله دوم

با فشردن کلید U ابزار بیضی را انتخاب کنید و یک دایره بکشید و  از رنگ مشکی استفاده کنید. سپس به Layer>Layer Style>Blending Options بروید. و مقدار Fill Opacity را روی ۵۰ درصد قرار دهید. پس از آن Stroke را انتخاب کنید و سپس برای سایز مقدار ۱۰، برای موقعیت Inside و برای رنگ مشکی را انتخاب کنید:

 

ترسیم دایره

ترسیم دایره

مرحله سوم

دایره رسم شده را انتخاب کنید و سپس به Edit>Define Brush بروید. حال یک نام برای قلم مو انتخاب کنید و تایید کنید. خوب یک قلم مو به همین سادگی ایجاد شد.

 

ایجاد قلم مو

ایجاد قلم مو

مرحله چهارم

حال به Window>Brushes بروید. اولین کاری که در پنل موتور قلم مو ها انجام می دهید انتخاب قلم موی جدید است. سایز اهمیتی ندارد چون زمان استفاده آن را تغییر خواهید داد. ولی پارامتر Spacing بسیار مهم است. مقدار آن را روی ۱۰۰ درصد قرار دهید. سپس به ترتیب به قسمت های Shape Dynamics، Scattering و Other Dynamics بروید و مقادیر زیر را برای آنها وارد کنید:

 

تنظیمات قلم مو

تنظیمات قلم مو

مرحله پنجم

قبل از ایجاد افکت بوکه لازم است یک لایه جدید ایجاد کنیم و آن را با یک گرادیان رنگی پر کنیم. در این آموزش یک لایه جدید برای این منظور ایجاد شده و سپس از Layer Styles بهره گرفته شده است. برای ایجاد گرادیان از این تنظیمات استفاده کنید. Blend Mode را روی Overlay قرار دهید. Opacity روی ۱۰۰ درصد باشد. Style را روی Linear قرار دهید. زاویه را روی ۴۵ درجه تنظیم کنید. رنگ هایی که استفاده می کنید عبارتند از : Yellow (#00085), Cyan (#1bdaeb), Purple (#9b3b81), Orange (#d27e34)

 

ایجاد گرادیان

ایجاد گرادیان

مرحله ششم

یک فولدر جدید در پنل لایه ها ایجاد کنید و نام آن را Bokehs قرار دهید. حالا Blend Mode برای این فولدر را روی Color Dodge قرار دهید. حالا یک لایه جدید ایجاد کنید و پس از انتخاب رنگ سفید ابزار قلم مو را انتخاب کنبد. حالا با قلم مویی که ایجاد کردیم چند بیضی ترسیم کنید. برای این لایه از سایز بزرگ مثلا ۵۰۰ تا ۶۰۰ پیکسل استفاده کنید.

 

ترسیم با قلم موی جدید

ترسیم با قلم موی جدید

مرحله هفتم

حالا به Filter>Blur>Gaussian Blur بروید و مقدار شعاع را روی ۲۰ پیکسل قرار دهید.

 

بلور کردن قلم مو

بلور کردن قلم مو

مرحله هشتم

یک لایه جدید ایجاد کنید و با قلم موی جدید چند بیضی دیگر بکشید. اما در این مرحله از سایز کوچکتری استفاده کنید. سپس مجددا به آدرس Filter>Blur>Gaussian Blur بروید و مقدار ۴ را برای شعاع انتخاب کنید.

 

ایجاد لایه دوم

ایجاد لایه دوم

مرحله نهم

یک لایه حدید ایجاد کنید و مرحله قبل را تکرار کنید ولی در این مرحله از قلم موی به مراتب کوچکتری استفاده کنید و مجددا به Filter>Blur>Gaussian Blur بروید و مقدار ۱ را برای شعاع انتخاب کنید.

 

ایجاد لایه آخر

ایجاد لایه آخر

نتیجه گیری

خوب به همین سادگی یک Wallpaper زیبا ایجاد کردیم. هدف اصلی از این آموزش (ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ) نمایش قدرت موتور قلم موها در فوتوشاپ بود. البته می توانید از اشکال دیگر مانند شش ضلعی هم استفاده کنید و یا مقدار شعاع بلورها را تغییر دهید و به این ترتیب عمق تصویر را کم و زیاد کنید. همه این ها به سلیقه شما بستگی دارد. این هم تصویر نهایی افکت بوکه

 

افکت بوکه در فتوشاپ

افکت بوکه در فتوشاپ

به این ترتیب به پایات آموزش ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ رسیدیم. امیدوارم از این آموزش لذت برده باشد.

منتظر آموزش های بعدی باشد

معرفی لینک : آموزش های تصویری لیندا

۲ دیدگاه

  1. سلام وقتی به منوی editمیرم گزینه ی define brushخاموشه میشه لطفا راهنمایی کنید

  2. عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!