منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۲۹ آبا ۱۳۹۳ در آموزش گام به گام فتوشاپ | ۴ دیدگاه

درس نهم – تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ

با سلام

در درس نهم از مجموعه آموزش گام به گام فتوشاپ به موضوع تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ خواهیم پرداخت. تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ یکی دیگر از موارد مهمی است که هر هنرمند دیجیتال باید با آن آشنا باشد. با تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ گاهی می توان زندگی را به یک عکس مرده بازگرداند. اما قبل از اینکه به این موضوع (تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ) بپردازیم باید چند تعریف از مفاهیم پایه داشته باشیم.

تعریف رنگ:

رنگ در واقع ترکیبی از دو پارامتر Hue و Saturation است. Hue همان تعریفی از رنگ است که همه ما در ذهن داریم. رنگ های رنگین کمان: قرمز، نارنجی، زرد، سبز و ….

 

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ

 

اما Saturation به شدت رنگ (Intensity) گفته می شود. میزان اشباع هر رنگ (Color Saturation) می تواند رنگ را از یک رنگ زنده (اشباع ۱۰۰ درصد) به یک رنگ بی روح و خنثی (اشباع ۰ درصد) تبدیل کند.

 

تغییر رنگ با تغییر درجه اشباع رنگ

تغییر رنگ با تغییر درجه اشباع رنگ

 

در واقع تمامی رنگ های موجود دارای مقادیری از Hue و Saturation هستند و هر رنگ با تعیین این دو مقدار تعریف می شود. از آنجا که یک محیط مناسب برای مدیریت و تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ ایجاد شده است می توان این انتظار را داشت که بتوان با این ابزارها نتایج قابل پیش بینی بدست آورد. اما همیشه باید به این مسئله توجه داشت که نمی توان یک ترکیب رنگی ایده آل برای یک عکس در نظر گرفت. ممکن است از نظر شما یک ترکیب رنگی مناسب باشد ولی از دید فردی دیگر این ترکیب نا مناسب باشد. حتی ممکن است در یک زمان از روز شما یک ترکیب رنگی را بپسندید ولی در زمان دیگری از روز آن ترکیب برای شما ایده آل نباشد. در واقع دلیل این امر عملکرد چشمان ماست. پیشنهاد من به شما این است که موقع تنظیم رنگ به حس خود اعتماد کنید و هر زمان احساس کردید ترکیب رنگی شما مناسب است همان ترکیب را انتخاب کنید.

تشخیص Color Cast:

در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ تشخیص و اصلاح Color Cast یکی از موادری است که ممکن است با آن برخورد داشته باشید. وجود Color Cast در یک عکس به این معنی است که رنگ های عکس شما مطابق رنگ اجزاء عکس در دنیای واقعی نیستند و به سمت یک رنگ خاص تمایل دارند. گام اول در اصلاح Color Cast، تشخیص آن است. به عبارت دیگر باید بتوان تعیین کرد که تمایل رنگی حاکم بر تصویر به سمت کدام رنگ است. برای این کار باید از بین اجزاء تصویر یکی را که در واقعیت باید رنگ خنثی داشته باشد پیدا کنید و رنگ آن را با رنگ واقعی مقایسه کنید. به طور مثال به تصویر زیر دقت کنید:

 

پیدا کردن عنصر خنثی در عکس

پیدا کردن عنصر خنثی در عکس

در این تصویر بالش را می توان به عنوان یک عضو خنثی در عکس در نظر گرفت. در دنیای واقعی این بالش باید سفید رنگ باشد. حال برای اندازه گیری Color Cast ابتدا مطابق تصویر زیر ابزار قطره چکان (Eyedropper) را از نوار ابزار فتوشاپ انتخاب کنید.

 

انتخاب ابزار قطره چکان

انتخاب ابزار قطره چکان

 

در حالت پیش فرض این ابزار رنگ پیکسلی که روی آن کلیک می شود را به عنوان رنگ پیش زمینه انتخاب می کند. اما ما قصد داریم میانگینی از رنگ چند پیکسل را انتخاب کنیم. برای این منظور از نوار تنظیمات این ابزار گزینه Sample Size را مطابق تصویر زیر روی average 5 by 5 قرار می دهیم. به این ترتیب با کلیک روی هر قسمت یک رنگ که میانگین یک ناحیه ۲۵ پیکسلی است به عنوان رنگ Foreground انتخاب می شود.

 

تغییر تنظیمات ابزار قطره چکان

تغییر تنظیمات ابزار قطره چکان

بعد از انتخاب این ابزار روی فلش منوی مشخص شده در پنل رنگ ها کلیک کنید و گزینه HSB Sliders را انتخاب کنید:

 

فعال کردن اسلایدر HSB

فعال کردن اسلایدر HSB

با این کار لغزنده های Hue، Saturation و Brightness آشکار می شوند. حال با ابزار قطره چکان روی یک قسمت میانی از بالش کلیک کنید. مشاهده می کنید که اگر دکمه موس را پایین نگه دارید. فتوشاپ دایره ای به شکل زیر را نمایش می دهد:

 

پیش نمایش رنگ جدید

پیش نمایش رنگ جدید

 

قسمت بالایی دایره که با شماره ۱ در تصویر بالا مشخص شده است رنگ انتخاب شده جدید پیش زمینه و قسمت پایینی دایره رنگ قدیمی پیش زمینه را نشان می دهد. با انتخاب این رنگ در پنل رنگ ها اعداد زیر ظاهر می شود:

 

مقادیر HSB رنگ جدید

مقادیر HSB رنگ جدید

مقدار ۳۳ درجه برای پارامتر Hue تقریبا معادل رنگ نارنجی است. اما در صورتی که این اعداد را حفظ نیستید می توانید از نمودار زیر استفاده کنید :

 

نمودار دایره ای Hue/Saturation

نمودار دایره ای Hue/Saturation

 

مقادیر Hue روی محیط دایره از ۰ درجه تا ۳۶۰ درجه  به صورت پاد ساعتگرد مشخص شده اند. در این نمودار مقدار صفر معادل رنگ قرمز است ۳۰ نارنجی، ۶۰ زرد و …. البته نه تنها نام رنگ ها نوشته شده خود رنگ ها نیز در نمودار نمایش داده شده اند. با توجه به نمودار بالا ۳۳ درجه تقریبا معادل نارنجی است. به این ترتیب رنگ Color Cast را در این عکس مشخص کردیم. البته برای مقدار معادل در سایر روش های تعیین رنگ می توانید به لینک colorizer مراجعه کنید.

در تصویر زیر سعی شده است مفهوم Saturation در یک مثال عملی توضیح داده شود. قسمت شماره ۱ تصویر زیر نتیجه انتخاب رنگ در مرحله قبل است. مشاهده می کنید که میزان اشباع رنگ ۳۱ درصد است.

 

مقایسه مقادیر HSB

مقایسه مقادیر HSB

همانطور که قبلا گفته شد هر رنگی می تواند از اشباع ۱۰۰ درصد تا ۰ درصد نسخه های متفاوتی داشته باشد. به طور مثال در تصویر بالا با تغییر درجه اشباع رنگ به ۰ درصد مشاهده می کنید که رنگ ما به یک رنگ خانستری خنثی تبدیل شد و در قسمت شماره ۳ با تغییر اشباع رنگ به ۱۰۰ درصد رنگ ما به زنده ترین حالت ممکن خود رسید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که به درصد اشباع کمتر از ۵ درصد می توان گفت رنگ خنثی.

اصلاح و تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به صورت اتوماتیک:

به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ ابزارهای متعددی وجود دارد. در صورتی که درس هشتم از این مجموعه را خوانده باشید حتما به خاطر دارید که فتوشاپ سه ابزار جهت تنظیم نور عکس ارائه می دهد. این ابزار ها به ترتیب Auto Tone، Auto Contrast و Auto Color هستند. از بین این سه ابزار، دو ابزار Auto Color و Auto Tone به دلیل اینکه به صورت کانال به کانال عکس را مورد تحلیل قرار می دهند می توانند به عنوان ابزار های تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ مورد استفاده قرار گیرند.

در مرحله اول برای تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به منوی Image رفته و Auto Tone را انتخاب می کنیم:

 

انتخاب دستور Auto Tone

انتخاب دستور Auto Tone

با اجرای این دستور تصویر حاصل به مراتب خنثی تر خواهد بود اما هنوز با تصویر ایده آل ما خیلی فاصله دارد. در مرحله بعد برای تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به منوی Image رفته و گزینه Auto Color را انتخاب می کنیم:

 

انتخاب دستور Auto Color

انتخاب دستور Auto Color

با اجرای این دستور تصویر به طرز قابل ملاحظه ای به سمت رنگ های سرد تمایل پیدا می کند:

 

نتیجه دستور Auto Color

نتیجه دستور Auto Color

در مبحث تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با اصطلاحاتی مانند رنگ گرم و رنگ سرد زیاد برخورد دارید پس بهتر است مفهوم آنها را بدانید. وقتی از رنگ گرم صحبت می کنیم منظور رنگ های قرمز و نارنجی و زرد و …. است و وقتی از رنگ سرد صحبت می کنیم منظور نسخه های مختلف از رنگ آبی است. حالا به منظور بررسی عملکرد این ابزار در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ مجددا با ابزار قطره چکان روی همان ناحیه از بالش کلیک می کنیم و مقادیر HSB را مشاهده می کنیم.

 

مقادیر HSB پس از Auto Color

مقادیر HSB پس از Auto Color

با توجه به نمودار رنگ ها مقدار ۱۹۹ برای Hue در محدوده رنگ آبی قرار دارد. حالا به Saturation دقت کنید. ۳ درصد!! همانطور که گفته شد مقدار کمتر از ۵ درصد را می توان خنثی در نظر گرفت. بنابراین می توان نتیجه گرفت ابزار Auto Color عملکرد موفقیت آمیزی در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ داشت. اما مشکلی که وجود دارد این است که عملکرد این ابزار از یک عکس به عکس دیگر به طرز غیر قابل پیش بینی تغییر می کند و نمی توان قاطعانه گفت ابزار مناسبی برای تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ است. بنابراین به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ باید دنبال راهکار های کاربردی تری گشت.

 

 تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با دستور Color Balance:

در این بخش از آموزش تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ قصد داریم دستور Color Balance را به شما معرفی کنیم. این دستور به شما امکان این را می دهد که به صورت بسیار دقیق و حرفه ای به تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ بیردازید. نتیجه استفاده از این دستور معمولا بهتر از دستور های اتوماتیک تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ است اما در عین حال نیاز به صرف وقت و دقت بیشتری دارد. دستور Color Balance به صورت یک لایه تنظیمات (Adjustment Layer) روی عکس قابل اعمال است. برای دسترسی به این دستور می توان مانند تصویر زیر روی آیکون مشخص شده در پنل لایه ها کلیک کرد و سپس گزینه Color Balance را انتخاب کزد.

 

انتخاب دستور Color Balance

انتخاب دستور Color Balance

و یا میتوان از آیکون های تنظیمات لایه ای آیکون Color Balance را که در تصویر زیر مشخص شده است انتخاب کرد:

 

انتخاب آیکون Color Balance

انتخاب آیکون Color Balance

با این کار پنجره تنظیمات Color Balance مطابق تصویر زیر ظاهر می شود:

 

پنجره تنظیمات Color Balance

پنجره تنظیمات Color Balance

همانطور که گفته شد استفاده از این دستور نیازمند صرف وقت بیشتری است. در تصویر بالا ۶ رنگ به صورت دو به دو مقابل هم قرار گرفته اند. Red مقابل Cyan و Green مقابل Magenta و در نهایت Blue مقابل Yellow. لغزنده ای هم ما بین این دو رنگ و روی صفر قرار گرفته است. در واقع حرکت دادن لغزنده به سمت هر رنگ به معنی کاستن از رنگ مقابل آن است. به طور مثال اگر لغزنده را به سمت Cyan حرکت دهیم به این معنی نیست که قصد داریم Cyan به عکس اضافه کنیم بلکه به این معنی است که می خواهیم از رنگ قرمز عکس بکاهیم. دقت کنید که هیچگاه نمی توان به یکباره تنظیمات ایده آل را پیدا کرد و باید در هر مرحله یکی از اسلایدر ها را تغییر داد و سپس به سراغ اسلایدرهای دیگر رفت و در صورت لزوم باز اسلایدر اول را تغییر داد. به عنوان مثال در مورد تصویر نمونه که از ابتدا با آن کار می کردیم ابتدا مقدار اسلایدر اول را روی -۳۰ می گذاریم بدین معنی که رنگ قرمز را کاهش می دهیم. حال تصویر کمی سبز به نظر می رسد پس اسلایدر دوم را روی -۱۰ می گذاریم. حالا عکس کمی زرد به نظر می رسد پس اسلایدر سوم را روی ۴۰ می گذاریم. حالا باز تصویر اندکی قرمز به نظر می رسد پس اسلایدر اول را می بریم روی -۵۰ :

 

تغییر Midtones

تغییر Midtones

 

همانطور که در تصویر بالا مشخص است در حال حاضر تنها در حال تغییر Midtone ها هستیم. ولی اگر به تلویزیون گوشه تصویر دقت کنید می بینید که رنگ آن اندکی به سمت آبی تمایل دارد. برای اصلاح آن ابتدا همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است از قسمت Tones گزینه Shadows را انتخاب کنید و سپس مقادیر زیر را برای اسلایدر ها قرار دهید:

 

تغییر Shadows

تغییر Shadows

حالا اگر به پوست صورت پسرها دقت کنید می بینیم که اندکی به قرمز تمایل دارد و برای اصلاح آن از قسمت Tones گزینه Highlights را انتخاب می کنیم و سپس مقادیر زیر را برای اسلایدر ها اعمال می کنیم:

 

تغییر Highlights

تغییر Highlights

 

حال مجددا به Midtones بر می گردیم و مقادیر زیر را وارد می کنیم:

 

تغییر مجدد Midtones

تغییر مجدد Midtones

خوب حالا برای بررسی این تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ مجددا ابزار Eyedropper را انتخاب و در همان ناحیه بالش کلیک می کنیم. و مقدیر HSB را بررسی می کنیم:

 

کاهش قابل توجه Saturation

کاهش قابل توجه Saturation

نتیجه فوق العاده است می بینید که مقدار اشباع رنگ به ۲ درصد رسیده است که می توان گفت کاملا خنثی است چون کمتر از ۵ درصد است. نکته پایانی در مورد ابزار Color Balance اینکه به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به صورت بهینه بهتر است پس از انتخاب لایه تنظیمات مربوط به Color Balance از قسمت بالای پنل لایه ها نوع اعمال آن را از Normal به Color تغییر دهید:

 

تغییر از Nomrmal به Color

تغییر از Normal به Color


ادامه مطلب را در صفحه بعد دنبال کنید

صفحه ها: 1 2 3

۴ دیدگاه

  1. بسیار کامل و عالی

  2. بسیار کامل و عالی

  3. ممنون با ظرافت تمام جزییات را اموزش دادید خسته نباشید

  4. آموزش جالب و مفیدی بود..ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!