منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۲۹ آبا ۱۳۹۳ در آموزش گام به گام فتوشاپ | ۴ دیدگاه

درس نهم – تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با استفاده از Photo Filter:

در این قسمت از آموزش قصد داریم افکتی مشابه آنچه در زمان عکاسی آنالوگ با استفاده از فیلترها ایجاد می شد را ایجاد کنیم. در واقع در دنیای دیجیتال بیشتر مراحل تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ یا نرم افزار های Post Processing دیگر انجام می شود. برای این منظور ابتدا به تصویر اولیه دقت کنید:

 

عکس قبل از اعمال Photo Filter

عکس قبل از اعمال Photo Filter

 

حالا به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ ابتدا مجددا با ابزار قطره چکان روی همان ناحیه بالش کلیک می کنیم و نتیجه HSB را مشاهده می کنیم و به خاطر می سپاریم:

 

مقادیر اولیه HSB

مقادیر اولیه HSB

 

حال از آیکون های تنظیمات لایه ای آیکون Photo Filter را که به شکل یک دوربین است را انتخاب می کنیم:

 

انتخاب آیکون Photo Filter

انتخاب آیکون Photo Filter

 

با این کار پنجره تنظیمات این ابزار باز می شود:

 

انتخاب مربع رنگی

انتخاب مربع رنگی

مطابق تصویر بالا ابتدا Color را انتخاب کنید و سپس روی مربع رنگی کلیک کنید تا ابزار انتخاب رنگ باز شود :

 

پنجره ابزار Color Picker

پنجره ابزار Color Picker

در این پنجزه ابتدا مقدار Brightness را روی ۱۰۰ و مقدار Saturation را برابر با مقدار اشباع رنگ Color Cast که با Eyedropper انتخاب کردیم قرار دهید. برای مقدار Hue نیاز به یک جمع یا تفریق ریاضی دارید. اگر مقدار Hue در Color Cast کمتر از ۱۸۰ درجه است (مانند مورد ما) ۱۸۰ درجه به آن اضافه کنید. پس ما باید ۱۸۰ درجه به ۳۲ اضافه کنیم گه به ۲۱۲ می رسیم. ولی اگر مقدار آن بیشتر از ۱۸۰ درجه بود ۱۸۰ درجه از آن کم می کنیم. در نهایت OK می کنیم.

حال پس از بازگشت به پنجره تنظیمات Photo Filter مانند تصویر زیر:

 

تغییر تنظیمات Photo Filter

تغییر تنظیمات Photo Filter

مقدار Density را روی ۱۰۰ درصد قرار دهید و مطمئن شوید گزینه Preserve Luminosity انتخاب شده است. حال نتیجه اعمال این فیلتر را ببینید:

 

نتیجه اعمال Photo Filter

نتیجه اعمال Photo Filter

نتیجه رضایت بخش است اما مشکلی که وجود دارد این است که این فیلتر مقداری از درجه اشباع رنگ ها می کاهد. در قسمت بعد به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ روشی را به شما یاد خواهیم داد که میزان اشباع رنگ ها را نیز مد نظر قرار دهد.

 

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با دستور Vibrance:

در این قسمت ار آموزش قصد داریم به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به صورت ترکیبی، از Vibrance استفاده کنیم. در واقع افکت Photo Filter مرحله قبل را با این دستور کامل می کنیم. برای این منظور از بین آیکون های تنظیمات لایه ای، آیکون Vibrance را که به شکل V است را انتخاب کنید:

 

انتخاب آیکون وایبرانس

انتخاب آیکون وایبرانس

با این کار پنجره تنظیمات Vibrance باز می شود:

 

تغییر تنظیمات وایبرنس

تغییر تنظیمات وایبرنس

 

تاثیر Saturation در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ را از قبل می دانید، اگر آنرا به شدت افزایش دهیم، رنگ های تصویر به صورت جیغ و زننده در می آید و اگر آن را به شدت کاهش دهیم تصویر به یک عکس سیاه و سفید تبدیل می شود. اما Vibrance اندکی پیچیده تر است. Vibrance به رنگ های با Saturation پایین بهای بیشتری می دهد. بنابراین اگر مقدار آنرا افزایش دهید، Intensity رنگ های با درجه اشباع پایین تر بیش از Intensity رنگ های با درجه اشباع بالا افزایش پیدا خواهد کرد. و اگر آنرا کاهش دهید شدت رنگ های با اشباع پایین کاهش می یابد و در نهایت تنها رنگ هایی که درجه اشباع بالایی دارند باقی خواهند ماند. در مورد این تصویر ما Vibrance را مطابق تصویر بالا روی ۵۰ و Saturation را روی ۲۰ قرار می دهیم. نتیجه کار را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

 

نتیجه اعمال Vibrance

نتیجه اعمال Vibrance

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با دستور Hue/Saturation:

یکی دیگر از ابزارهایی که به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ وجود دارد دستور Hue/Saturation است. به منظور بررسی تاثیر این دستور در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ، تصویر نمونه زیر آماده شده است:

 

قوطی های رنگ

قوطی های رنگ

ابتدا از مجموعه آیکون های تنظیمات لایه ای مطابق تصویر زیر دستور Hue/Saturation را انتخاب کنید:

 

انتخاب آیکون Hue/Saturation

انتخاب آیکون Hue/Saturation

 

با این کار پنجره تنظیمات این ابزار مطابق شکل زیر نمایش داده می شود:

 

پنجره تنظیمات Hue/Saturation

پنجره تنظیمات Hue/Saturation

اگر لغزنده Saturation را به منتهی الیه چپ منتقل کنیم مشاهده می کنید که تصویر سیاه و سفید می شود:

 

تبدیل عکس به سیاه سفید با کاهش اشباع رنگ

تبدیل عکس به سیاه سفید با کاهش اشباع رنگ

و اگر آن را به منتهی الیه سمت راست منتقل کنیم مشاهده می کنید که کلیه رنگ ها و حتی آنهایی که در مرکز نمودار دایره ای Hue/Saturation قرار دارند به زنده ترین و اشباع ترین حالت خود در می آیند:

 

تغییر اشباع رنگ به بیشترین مقدار

تغییر اشباع رنگ به بیشترین مقدار

حال اگر اسلایدر Hue را حرکت دهید مشاهده می کنید که رنگ ها روی نمودار دایره ای شروع به چرخش می کنند و رنگ قوطی های رنگ نیز تغییر می کند. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که برای ریست کردن تنظیمات دکمه ای در نظر گرفته شده است:

 

ریست کردن تنظیمات Hue/Saturation

ریست کردن تنظیمات Hue/Saturation

با زدن این دکمه همه لغزنده ها به مقدار ۰ بر می گردند. یکی دیگر از مواردی که در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ چندان نقش پررنگی ندارد اسلایدر Lightness است. به طور مثال در تصویر زیر اسلایدر Lightness را روی ۵۰ قرار داده ایم.

 

افزایش Lightness

افزایش Lightness

با این کار رنگ های مشکی به ۵۰ درصد خاکستری تبدیل شده و سفید ها سفید باقی می مانند و سایر رنگ ها در این رنج فشرده می شوند. در مقابل اگر اسلایدر را به سمت چپ ببریم:

 

کاهش Lightness

کاهش Lightness

با این کار سیاه ها سیاه باقی می مانند و سفید ها ۵۰ درصد خاکستری شده و بقیه رنگ ها در این رنج فشرده می شوند. پیشنهاد من این است که اصلا با Lightness کاری نداشته باشید و آن را به حال خود رها کنید!!!

یکی دیگر از آپشن های دستور Hue/Saturation گزینه Target Adjustment است که با آن می توان Hue یا Saturation قسمت خاصی از عکس را تغییر داد :

 

تغییر رنگ ناحیه انتخابی

تغییر رنگ ناحیه انتخابی

مشابه تصویر بالا با فعال کردن علامت دست و کلیک و درگ در قسمت خاصی از تصویر و میزان اشباع آن رنگ در تصویر تغییر می کند و اگر کلید Ctrl را نگه دارید و درگ کنید، میزان Hue آن رنگ تغییر می کند و عملا به رنگ دیگری تغییر داده می شود. در قسمت بعد یک مثال عملی از کاربرد این دستور برای تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ شرح داده خواهد شد.
ادامه مطلب را در صفحه بعد دنبال کنید

صفحه ها: 1 2 3

۴ دیدگاه

  1. بسیار کامل و عالی

  2. بسیار کامل و عالی

  3. ممنون با ظرافت تمام جزییات را اموزش دادید خسته نباشید

  4. آموزش جالب و مفیدی بود..ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!