منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۲۹ آبا ۱۳۹۳ در آموزش گام به گام فتوشاپ | ۴ دیدگاه

درس نهم – تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ

مثال عملی از تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با ابزار Hue/Saturation:

به منظور یادگیری بهتر تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ قصد داریم یک مثال عملی و جالب را با هم مرور کنیم. به تصویر زیر دقت کنید:

 

خانه درختی

خانه درختی

در نگاه اول تصویر تقریبا سیاه و سفید به نظر می رسد و حتی اگر سه کانال RGB را هم مستقلا نگاه کنیم می بینیم که تقریبا یکسان هستند. در واقع هر زمان هر سه کانال کاملا بر هم منطبق باشند تصویر کاملا سیاه و سفید است. حالا مطابق تصویر زیر میزان اشباع را به ۱۰۰ درصد میرسانیم :

 

افزایش درجه اشباع رنگ

افزایش درجه اشباع رنگ

نتیجه کار را در تصویر زیر می توانید ببینید:

 

عکس با رنگ زننده و نویز بالا

عکس با رنگ زننده و نویز بالا

مشاهده می کنید تصویری که تقریبا سیاه سفید بود به یک تصویر کاملا رنگی تبدیل شد. هر چند رنگ ها بسیار زننده هستند و همچنین تصویر پر از نویز است. برای کاهش نویز کافی است مقدار Saturation را از ۱۰۰ به ۹۰ کاهش دهیم:

 

کاهش نویز با کاهش اشباع رنگ

کاهش نویز با کاهش اشباع رنگ

نتیجه کار را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

 

نتیجه کاهش اشباع رنگ

نتیجه کاهش اشباع رنگ

همانطور که مشاهده می کنید نویز تصویر به شدت کاهش پیدا کرد و رنگ ها هم بسیار طبیعی تر شدند. اما یک مقدار رنگ تصویر به سمت قرمز است. برای اینکه این قرمزی را به سمت نارنجی میل دهیم کافی است مقدار Hue را ۱۰ واحد افزایش دهیم تا از سمت قرمز به سمت نارنجی در جهت مثبت حرکت کنیم.

 

افزایش مقدار Hue

افزایش مقدار Hue

نتیجه را در تصویر زیر می بینید:

 

نتیجه افزایش Hue

نتیجه افزایش Hue

حالا اجازه دهید به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به شکل دقیق تر با دستور تغییر رنگ انتخابی اندکی رنگ آسمان را تغییر دهیم. برای این منظور مانند تصویر زیر علامت دست را انتخاب کنید:

 

تغییر رنگ آسمان

تغییر رنگ آسمان

حالا در منطقه مشخص شده در تصویر زیر کلیک کنید و به سمت چپ درگ کنید:

 

نتیجه تغییر رنگ آسمان

نتیجه تغییر رنگ آسمان

وقتی مقدار Saturation به -۴۰ رسید توقف کنید. مشاهده می کنید رنگ آسمان اندکی بهتر به نظر می رسد. حالا دکمه Ctrl را نگه دارید و اندکی به سمت چپ درگ کنید تا مقدار Hue آسمان ۱۰ واحد کم شود.

 

کاهش مقدار Hue در آسمان

کاهش مقدار Hue در آسمان

با این کار رنگ آسمان بسیار طبیعی می شود.

 

 تنظیم رنگ عکس با فتوشاپ – استفاده از Vibrance برای ایجاد رنگ بیشتر:

در صورتی که از نتیجه کار در پایان مرحله قبل راضی نیستید این مرحله به شما کمک می کند در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به نتایج بهتری برسید. در مرحله قبل تا جایی که امکان داشت از دستور Hue/Saturation به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ استفاده کردیم. ولی اگر بخواهیم رنگ های زنده تری داشته باشیم این ابزار کمک بیشتری به ما نمی کند. ابتدا روی آیکون Vibrance کلیک کنید تا پنجره تنظیمات آن باز شود:

 

پنجره تنظیمات Vibrance

پنجره تنظیمات Vibrance

 

لغزنده Saturation در این ابزار اگرچه همنام گزینه Saturation در ابزار Hue/Saturation است اما تاثیر آن روی عکس متفاوت است. اگر مقدار Saturation را به ۱۰۰ افزایش دهیم مقداری نویز در تصویر ایجاد می شود ولی به مراتب کمتر از حالتی است که در ابزار Hue/Saturation مقدار Saturation را به ۱۰۰ افزایش می دادیم. همچنین رنگ ها به آن اندازه شدید و زننده نیستند:

 

تغییر اسلایدر اشباع

تغییر اسلایدر اشباع

ولی نکته مهمی که در استفاده از این ابزار در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ وجود دارد این است که اگر لایه Hue/Saturation که در مرحله قبل ایجاد کردیم خاموش کنیم اسلایدر Saturation ابزار Vibrance هیچ تغییری در رنگ عکس به وجود نمی آورد. به عبارت دیگر این اسلایدر مستقلا هیچ رنگی ایجاد نمی کند و وابسته به تنظیمات ابزار Hue/Saturation است. اسلایدر Vibrance همانطور که قبلا گفته شد میزان Intensity رنگ هایی که Saturation پایین تری دارند را کم یا زیاد می کند. برای تصویر فوق مقادیر زیر را تنظیم می کنیم:

 

تغییر اسلایدر وایبرنس

تغییر اسلایدر وایبرنس

 

درخت ها در تصویر بالا مقداری زرد به نظر می رسد بنابراین با کمک تغییر انتخابی Hue قصد داریم به تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ بپردازیم. برای این کار مطابق عکس زیر علامت دست را انتخاب می کنیم:

 

کاهش مجدد مقدار Hue

کاهش مجدد مقدار Hue

حال دکمه Ctrl را نگه داشته و به سمت چپ درگ می کنیم تا مقدار Hue برای رنگ های زرد به -۱۰ برسد. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید رنگ درخت ها با این کار به مراتب طبیعی تر به نظر می رسد. بنابراین در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با ترکیب ابزارهای Hue/Saturation و Vibrance می توان به نتایج بسیار خوبی رسید.

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ – ایجاد تون Sepia با ابزار Hue/Saturation:

در این بخش از درس تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ قصد داریم یک روش سریع ایجاد تون سپیا با کمک ابزار Hue/Saturation را آموزش دهیم. برای این منظور همانند تصویر زیر ابتدا در پنجره تنظیمات Hue/Saturation تیک گزینه Colorize را بزنید سپس مقدار Saturation را روی ۲۰ درصد قرار دهید.

 

اعمال تنظیمات جدید

اعمال تنظیمات جدید

با توجه به نمودار دایره ای که در ابتدای این درس مشاهده کردید رنگ مناسب برای سپیا حدود ۴۰ درجه است بنابراین مقدار Hue را نیز روی ۴۰ درجه قرار میدهیم. نتیجه این تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ در تصویر بالا نشان داده شده است. حال برای اینکه کاری کنیم که این افکت بیشتر به چشم بیاید تنظیمات زیر را در یک لایه جدید Brightness/Contrast اعمال می کنیم:

 

تغییر Brightness و Contrast

تغییر Brightness و Contrast

نتیجه این کار نیز در تصویر بالا نمایش داده شده است.

بدین ترتیب به پایان درس نهم از مجموعه آموزش گام به گام فتوشاپ با عنوان تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ رسیدیم. امیدواریم با این آموزش نحوه صحیح تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ را فرا گرفته باشید.

منتظر آموزش های جدید ما باشید

با تشکر از همراهی شما

مهدی باقری

 

صفحه ها: 1 2 3

۴ دیدگاه

  1. بسیار کامل و عالی

  2. بسیار کامل و عالی

  3. ممنون با ظرافت تمام جزییات را اموزش دادید خسته نباشید

  4. آموزش جالب و مفیدی بود..ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!