منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۲۶ آبا ۱۳۹۳ در آموزش گام به گام فتوشاپ | ۱ دیدگاه

درس هشتم – تنظیم نور عکس در فتوشاپ

مقدمه:

با سلام

در این درس از مجموعه آموزش گام به گام فتوشاپ نحوه تنظیم نور عکس در فتوشاپ را فرا خواهید گرفت. در واقع این درس یکی از مهم ترین مراحل در فرآیند یادگیری فتوشاپ است. پیشنهاد می کنم تمامی مراحل را به دقت دنبال کنید و حتی این درس را چندین بار مرور کنید و مراحل آن را مجددا تکرار کنید. با توجه به اینکه حجم مطالبی که در زمینه تنظیم نور عکس مطرح می شود بسیار زیاد است ابتدا قصد داشتیم این آموزش را در دو قسمت ارائه کنیم اما در نهایت به منظور حفظ یکپارچگی مطلب کل آموزش در یک مطلب ارائه شد. لطفا هر زمان احساس کردید حجم مطالب زیاد شده ادامه خواندن مطلب را به زمان دیگری موکول کنید چون برای یادگیری این مطالب نیاز به تمرکز و حوصله زیاد دارید.

Luminance یا دزخشندگی یا همان لومینانس به میزان روشنایی (Brightness) هر پیکسل گفته می شود. به واحد اندازه گیری Luminance (لومینانس) لول (Level) گفته می شود. در این مقیاس اندازه گیری مقدار صفر به سیاه و ۲۵۵ به سفید اختصاص داده شده است و هر عددی بین ۰ و ۲۵۵ معادل یک رنگ خاکستری است.

 

ps8-1

 

اما ممکن است بپرسید رنگ چگونه به وجود می آید. در واقع اگر یک تصویر RGB را در نظر بگیرید، این عکس از سه نسخه متفاوت از عکس تشکیل شده است که به هر کدام از آنها یک Channel یا کانال گفته می شود. هر یک از این سه کانال (Channel) با یکی از سه رنگ قرمز، سبز و آبی رنگ آمیزی شده است (RGB) :

ps8-2

از ترکیب این سه لایه، تصویر رنگی نهایی تشکیل می شود:

 

ps8-3

 

به عبارت دیگر می توان گفت رنگ تابعی از لومینانس (Luminance) است. در عین حال رنگ و لومینانس (Luminance) تاثیرات متقابلی نیز بر هم دارند که جالب توجه است. به طور مثال به تصویر زیر دقت کنید:

 

ps8-4

در سمت چپ همانطور که انتظار دارید از بالا به پایین از رنگ خاکستری روشن به خاکستری تیره و در نهایت مشکی می رسیم. برای رنگ های سرد مثل آبی نیز از یک آبی روشن در نهایت به آبی تیره می رسیم. ولی برای یک رنگ گرم مانند قرمز از صورتی در بالا به یک قزمز تیره (scarlet) در پایین می رسیم. و در نهایت در سمت راست از رنگ زرد به یک سبز تیره می رسیم. به عبارت ساده تر تغییر نور و روشنایی عکس بسیار حساس است. در این درس به شما آموزش می دهیم که چگونه لومینانس (Luminance) عکس را به شکلی تغییر دهید که تصویر نهایی همیشه بهتر از تصویر ابتدایی باشد و نه بدتر.

 

لومینانس چگونه کار می کند:

همانطور که گفته شد لومینانس (Luminance) هر پیکسل می تواند از ۰ یا سیاه تا ۲۵۵ یا سفید تغییر کند. در هر تصویر به نواحی تیره عکس (به سمت ۰) ناحیه سایه یا shadows، به نواحی روشن عکس (به سمت ۲۵۵) Highlights و به نواحی میانی Midtones گفته می شود:

 

ps8-5

 

همانطور که از تصویر بالا نیز مشخص است هیچ مرز معینی بین نواحی مشخص شده وجود ندارد. هر عکس دیجیتال از چندین تصویر سیاه و سفید تشکیل شده است که با هم در ارتباط هستند و تصویر رنگی نهایی را ایجاد می کنند. به هر کدام از این قسمت های سیاه  و سفید همانطور که گفته شد یک کانال یا Channel گفته می شود. و همانطور که گفته شد این کانال ها به ترتیب قرمز، سبز و آبی هستند. هر جا که رنگ های روشن در کانال قرمز و سبز روی هم بنشینند رنگ زرد، هر جا رنگ های روشن سبز و آبی با هم تلاقی کنند آبی روشن (Cyan) و هر جا قرمز و آبی با هم برخورد کنند بنفش ایجاد می شود.

 

ps8-6

اگر در یک قسمت عکس هر سه کانال دارای Highlight باشند در تصویر نهایی رنگ سفید ایجاد خواهد شد و اگر در هر سه کانال سایه یا shadow داشته باشیم در تصویر نهایی رنگ سیاه ایجاد می شود. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر دقت کنید:

 

ps8-7

حال به منوی Window رفته و Channels را انتخاب کنید :

 

ps8-8

 

با این کار پنل کانال ها (Channels) باز می شود:

 

ps8-9

همانطور که مشاهده می کنید فتوشاپ هر سه کانال قرمز، سبز و آبی را نمایش می دهد و در بالای هر سه کانال نیز تصویر RGB قرار گرفته است. با کلیک روی هر کدام از کانال ها می توان عکس را در آن کانال مشاهده کرد. در سه تصویر زیر عکس به ترتیب در سه کانال قرمز، سبز و آبی نمایش داده شده است.

 

ps8-10

ps8-11

ps8-12

 

در کانال قرمز بیشتر نواحی در Highlight قرار گرفته است. کانال های سبز و آبی هم اگرچه تیره تر از کانال قرمز هستند ولی باز هم نمیتوان در آنها ناحیه Shadow پیدا کرد در نتیجه تصویر نهایی که حاصل ترکیب این سه کانال است نیز هیچ ناحیه Shadow یا سایه ای ندارد. حال برای بهبود وضعیت نوری عکس و جهت تنظیم نور آن به منوی Image بروید و از آنجا گزینه Auto Contrast را انتخاب کنید.

 

ps8-13

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید با این کار نور تصویر به مراتب بهتر و طبیعی تر به نظر می رسد :

 

ps8-14

با اجرای این دستور فتوشاپ یک فرایند بهبود نور کانال به کانال را انجام می دهد. بدین ترتیب که در هر کانال تیره ترین پیکسل را انتخاب می کند و میزان لومینانس آن را به رنگ سیاه (صفر) تغییر میدهد و سپس لومینانس روشن ترین پیکسل ها را به سفید (۲۵۵) تغییر می دهد  و سایر پیکسل ها را نیز به همین نسبت تغییر میدهد. در ادامه هر یک از کانال های تصویر بالا را (به ترتیب قرمز سبز و آبی) مشاهده می کنید:

 

ps8-15

ps8-16

ps8-17

 

سه دستور پر کاربرد در فتوشاپ:

در این بخش قصد داریم سه دستور بسیار پرکاربرد فتوشاپ را آموزش دهیم. در واقع بر اساس نظر سنجی انجام شده این سه دستور جز ۱۰ دستور پراستفاده در فتوشاپ هستند. این سه دستور عبارتند از Auto Tone، Auto Contrast و Auto Color که هر سه از طریق منوی Image در دسترس هستند.

 

ps8-18

استفاده از این دستورها ساده است. تنها کافی است دستور را اجرا کنید و نتیجه راببینید اگر راضی کننده بود آن را نگه دارید و در غیر این صورت با زدن Ctrl+Z آن را به حالت اول بازگردانید. البته پر کاربرد بودن این دستورات بدین معنی نیست که بسیار قدرتمندند و شاید زمانی که معلومات شما در استفاده از فتوشاپ به حد قابل قبولی رسید از آنها اصلا استفاده نکنید. اما به هر حال بد نیست روش کار آنها را یاد بگیرید. به تصویر زیر دقت کنید :

ps8-19

در این تصویر هر سه دستور روی  تصویر سمت چپ اعمال شده و نتایج به ترتیب در سمت راست قرار گرفته اند. با اجرای دستور Auto Tone، فتوشاپ هر کانال را به صورت مستقل بررسی می کند و در هر کانال تیره ترین پیکسل را سیاه و روشن ترین را سفید می کند و بقیه پیکسل ها را در طول این طیف می کشد. در نتیجه اجرای این دستور ترکیب رنگی عکس نیز عوض می شود که البته شاید همیشه مناسب نباشد.

با اجرای دستور Auto Contrast فتوشاپ بر اساس یک حالت ترکیبی تیره ترین پیکسل ها را سیاه و روشن ترین آنها را سیاه می کند. بدین معنی که همه کانال ها به یک شکل تحت تاثیر قرار می گیرند. در نتیجه نواحی Highlight روشن تر شده و نواحی تیره تیره تر می شوند ولی ترکیب طبیعی رنگ عکس به هم نمی خورد.

در دستور Auto Color فتوشاپ مجددا مشابه حالت Auto Tone، به صورت کانال به کانال هر کانال را مستقلا تحت تاثیر قرار می دهد و پیکسل های تیره را سیاه و روشن را سفید می کند و علاوه بر این پیکسل های میانی را نیز خنثی می کند و در نتیجه قسمت های رنگی تصویر رنگی می مانند ولی سایر قسمت ها سیاه و سفید می شوند.

 

تنظیم نور عکس با دستور Brightness/Contrast:

یک ابزار مهم دیگر جهت تنظیم نور عکس در فتوشاپ ابزار تنظیم اتوماتیک Brightness و Contrast است که البته نسبت به سه دستور قبلی مخفی تر است و شاید تا بحال متوجه آن نشده باشید. این ابزار به ویژه در فتوشاپ نسخه CS6 بسیار خوب عمل می کند. برای اجرای این دستور به منوی Image بروید و از آنحا از زیر منوی Adjustments گزینه Brightness/Contrast را انتخاب کنید:

 

ps8-20

 

همانطور که مشاهده می کنید با اجرای این دستور پنجره زیر ظاهر می شود:

 

ps8-21

حال کافی است که دکمه Auto را فشار دهید. اجرای این دستور چند ثانیه ای زمان می برد زیرا در این دستور فتوشاپ نه تنها به صورت کانال به کانال تصویر را ارزیابی می کند بلکه Midtone ها را نیز تغییر میدهد بنابراین ساختار رنگی تصویر به هم نمی ریزد و به اعتقاد من نتیجه کار از سایر گزینه های اتوماتیک بهتر است :

 

ps8-22

 

ps8-23

 

به این روش از اعمال کردن دستور Brightness/Contrast روش استاتیک گفته می شود. اجازه دهید روش استاتیک را روی یک عکس دیگر آزمایش کنیم :

 

ps8-24

با اعمال این دستور و انتخاب دکمه Auto به تصویر زیر می رسیم :

 

ps8-25

 

نکته جالب در مورد دستور Auto این است که پس از اعمال تغییرات می توانیم مقادیر اعمال شده را به صورت دستی تغییر دهیم. این کار را در تصویر زیر انجام داده ایم :

 

ps8-26

 
ادامه مطلب را در صفحه بعد دنبال کنید

صفحه ها: 1 2 3

۱ دیدگاه

  1. dameton garmm merciii az in amozesh haaa..ishala ke kamelesh koniin..ma ke kheyli estefade kardimm..khoda ghovattt

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!