منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۲۶ آبا ۱۳۹۳ در آموزش گام به گام فتوشاپ | ۱ دیدگاه

درس هشتم – تنظیم نور عکس در فتوشاپ

ایجاد لایه تنظیمات یا Adjustment Layer:

اما روش دیگری نیز برای اعمال Adjustment و تنظیم نور عکس وجود دارد. این روش که روش دینامیک نیز نامیده می شود به شما این امکان را می دهد که بعدا بتوانید تنظیمات نوری عکس را ویرایش کنید. پیشنهاد من به شما این است که همیشه از این روش استفاده کنید. برای استفاده از این روش می توان به دو صورت عمل کرد که هر دو به ایجاد یک لایه تنظیمات (Adjustment Layer) می انجامند. در روش اول می توان ابتدا روی آیکون کوچک مشخص شده در پنل لایه ها کلیک کرد و سپس از منوی ظاهر شده گزینه Brightness/Contrast را جهت تنظیم نور عکس انتخاب کرد.

 

ps8-27

ps8-28

و یا اینکه مانند تصاویر زیر ابتدا از منوی Window گزینه Adjustments را انتخاب کرد و سپس روی آیکون Brightness/Contrast کلیک کرد.

 

ps8-29

ps8-30

با این کار پنل Brightness/Contrast باز شده و می توان با انتخاب Auto تنظیمات اتوماتیک را اعمال کرد و یا به صورت دستی و با حرکت لغزنده های مشخص شده تنظیم نور عکس را انجام داد:

 

ps8-31

پس از اعمال تغییرات مشاهده می کنید که یک لایه تنظیمات (Adjustment Layer) در پنل لایه ها ایجاد می شود :

 

ps8-32

این لایه قابل ویرایش است بدین معنی که هر زمان خواستید می توانید تنظیم نور عکس را تغییر دهید و یا حتی لایه آن را خاموش کنید. در واقع با این روش تصویر اصلی شما دست نخورده باقی می ماند و تنظم نور عکس به صورت اطلاعات اضافی در یک لایه جداگانه ذخیره می شود. نکته جالب دیگر اینکه اگر به Document Size در پایین پنجره عکس نگاه کنید دو عدد می بینید :

 

ps8-33

عدد سمت چپ نشان دهنده سایز عکس در حالت بدون لایه و عدد سمت راست حجم عکس در صورتی است که به صورت لایه دار ذخیره شود. در این مورد هر دو عدد یکی هستند و این بدین معنی است که اعمال تنظیم نور عکس تقریبا حجم عکس را تغییری نمی دهد. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که برای ویرایش Adjustment Layer تنها کافی است روی آیکون آن در پنل لایه ها دوبار کلیک کنید.

 

ایزوله کردن لایه تنظیمات به کمک Layer Mask:

یکی از محاسن استفاده از Adjustment Layer این است که یا کمک Layer Mask می توان این تغییرات را محدود به نواحی خاصی از عکس یا تصویر کرد. برای این منظور ابتدا ابزار Quick Selection Tool را از نوار ابزار فتوشاپ انتخاب کنید و سپس مانند تصویر زیر بدن پروانه را انتخاب کنید:

 

ps8-34

ps8-35

 

دقت کنید که بال ها انتخاب نشوند. حال برای انتخاب نواحی Shadow مشابه به منوی Select رفته و Similar را انتخاب کنید. بدین ترتیب نواحی Shadow مشابه نیز انتخاب می شوند:

 

ps8-36

ps8-37

اما دقت کنید که ما برای اعمال Layer Mask به معکوس این انتخاب نیاز داریم بنابراین به منوی Select رفته و Inverse را انتخاب می کنیم :

 

ps8-38

 

پس از معکوس شدن منطقه انتخاب شده در حالی که لایه Brighten انتخاب شده است روی آیکون ایجاد Layer Mask در پایین پنل لایه ها کلیک کنید.

 

ps8-39

نتیجه اعمال شده روی تصویر را ببینید:

 

ps8-40

می بینید که بدن پروانه به شدت تیره شد. برای تعدیل این افکت به منوی Filter زیر منوی Blur و گزینه Gaussian Blur بروید و مقدار لغزنده را روی ۱۰ بگذارید:

 

ps8-41

 

ps8-42

سپس روی Layer Mask دوبار کلیک کنید و در پنجره تنظیمات مقدار Intensity را روی ۲۰ درصد قرار دهید:

 

ps8-43

نتیجه نهایی را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

 

ps8-44
ادامه مطلب را در صفحه بعد دنبال کنید

صفحه ها: 1 2 3

۱ دیدگاه

  1. dameton garmm merciii az in amozesh haaa..ishala ke kamelesh koniin..ma ke kheyli estefade kardimm..khoda ghovattt

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!