منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۲۶ آبا ۱۳۹۳ در آموزش گام به گام فتوشاپ | ۱ دیدگاه

درس هشتم – تنظیم نور عکس در فتوشاپ

معرفی Histogram یا هیستوگرام:

یک روش دیگر برای تنظیم نور عکس در فتوشاپ استفاده از هیستوگرام (Histogram) است. برای نمایش هیستوگرام ابتدا به منوی Window رفته و از آنجا گزینه Histogram را انتخاب کنید. ممکن است در نگاه اول نمودار هیستوگرام گیج کننده باشد.

 

ps8-45

برای درک بهتر نمودار Histogram ابندا از منوی نشان داده شده در تصویر زیر گزینه Expanded View را انتخاب کنید و سپس از قسمت Channel گزینه Luminosity را انتخاب کنید :

 

ps8-46

به منظور توضیح بهتر نمودار هیستوگرام، این نمودار به صورت بزرگ شده در تصویر زیر آورده شده است:

 

ps8-47

این در واقع یک نمودار ستونی از Luminance عکس شماست. این نمودار با رنگ سیاه در سمت چپ شروع شده و به رنگ سفید در سمت راست می رسد. در واقع هر چه ستون در این طیف بلندتر باشد به معنی این است لول Luminance شما بالاتر است. در واقع شما از سمت چپ تا راست ۲۵۶ لول مختلف از لومینانس در هر کانال دارید که شامل سفید در سمت راست و سیاه در سمت چپ نیز می شود و اگر به تصویر بالا هم دقت کنید می بینید که ۲۵۶ ستون عمودی منطبق با این ۲۵۶ لول لومینانس وجود دارد. همانطور که در تصویر بالا نمایش داده شده است به ناحیه نزدیک به رنگ سیاه Shadows یا سایه ها گفته می شود. و قسمت های نزدیک به رنگ سفید که در سمت راست قرار دارند Highlights نامیده می شوند و Midtones در قسمت میانی نمودار قرار می گیرند. در یک هیستوگرام خوب، ستون ها با ارتفاع کم از سمت چپ شروع شده و به تدریج طول آنها در ناحیه Shadows افزایش پیدا می کند. و در قسمت Highlights نیز ارتفاع ستون ها به یک ماکزیموم رسیده و سپس کاهش می یابد. و در قسمت Midtones چند نوسان به بالا و پایین داریم. اما اگر به طور مثال هیستوگرام با ارتفاع زیاد در سمت چپ شروع شده و در سمت راست نیز مجددا با ارتفاع به پایان برسد و در ناحیه میانی اتفاق خاصی نیافتد مطمئن باشید عکس خوبی در اختیار ندارید و حتی با بهبود وضعیت نوری آن نیز نتیجه نهایی چندان مطلوب نخواهد بود. ارتفاع هر ستون نیز بیانگر میزان لول لومینانس در آن ناحیه است.

برای روشن شدن نحوه استفاده از هیستوگرام یک مثال عملی را مطرح می کنیم. در ادامه به بررسی نمودار هیستوگرام تصویر زیر می پردازیم:

 

ps8-48-0

به نمودار هیستوگرام این تصویر دقت کنید:

 

ps8-48

با توجه به نموادار بالا این تصویر حاوی مقدار زیادی MidTone یا نواحی میانی است. با این حال سایه ها یا Shadows مطابق منطقه ۱ تصویر بالا بسیار ضعیفند و همانطور که در منطقه شماره دو هیستوگرام مشاهده می کنید عملا هیچ Highlight ی نداریم. به علامت تعجبی که در منطقه ۳ تصویر بالا مشخص شده است دقت کنید. معنی این علامت این است که هیستوگرام کش شده است و باید به روز رسانی شود. برای این کار کافی است روی علام تعجب یا علامت refresh کلیک کنید. حالا به بررسی تاثیر تغییر پارامترهای Brightness و Contrast روی نمودار هیستوگرام می پردازیم.همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، در صورت حرکت لغزنده Brightness به سمت راست کل نمودار هیستوگرام به سمت Highlight ها شیفت داده می شود:

 

ps8-49

و در مقابل اگر لغزنده Brightness را به سمت چپ منتقل کنیم کل نمودار هیستوگرام نیز به سمت چپ  یعنی به سمت ناحیه سایه ها یا Shadows شیفت داده می شود.

 

ps8-50

تاثیر تغییر پارامتر Contrast اندکی متفاوت است. اگر لغزنده کنتراست را به سمت راست حرکت دهیم نمودار هیستوگرام منبسط شده و به طرفین کشیده می شود:

 

ps8-51

 

و اگر لغزنده کنتراست را به سمت چپ حرکت دهیم نمودار هیستوگرام منقبض شده و از طرفین به سمت مرکز جمع می شود:

 

ps8-52به طور کلی هنگام بررسی نموادر Histogram اولین موردی که باید چک شود این است که دقیقا در نوحی چسبیده به محورهای عمودی چپ و راست قله نداشته باشیم.

 

دستور Shadows/Highlights:

در این قسمت از آموزش قصد داریم نحوه تصحیح نوری عکسی که سایه و Highlight شدیدی دارد را مرور کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

 

ps8-53

به منظور تحلیل وضعیت نوری این عکس نمودار هیستوگرام آن را مشاهده می کنیم:

 

ps8-54

 

با توجه به نمودار هیستوگرام این عکس دارای های لایت ها و سایه های شدید است و در قسمت Midtone نیز بسیار ضعیف است. اما با توجه به اینکه در منتها الیه سمت راست و چپ نمودار هیستوگرام افت می کند و تقریبا به صفر می رسد می توان امیدوار بود که مقداری وضعیت نوری تصویر را بهبود بخشید. در چنین شرایطی برای بهبود تصویر از دستور Shadows/Highlights استفاده می کنیم. برای این منظور به منوی Image رفته و از زیر منوی Adjustments گزینه Shadow/Highlights را انتخاب کنید.

 

ps8-55

 

دقت داشته باشید که این دستور فقط به صورت استاتیک قابل اعمال است و نمی توان آن را به صورت Adjustment Layer روی عکس اعمال کرد. پس از اجرای این دستور پنجره آن باز می شود. مقادیر زیر را برای Shadows و Highlights وارد کنید.

 

ps8-56

 

در واقع کاری که این دستور انجام میدهد این است که سایه ها را روشن تر و Highlight ها را تیره تر می کند و در نهایت به Midtone ها در تصویر وزن بیشتری می دهد. نتیجه اعمال تنظیمات فوق در تصویر زیر نمایش داده شده است :

 

ps8-57

 

 

مشاهده می کنید که با این تنظیم نور عکس به مراتب جزئیات بیشتری از آن بازیابی شد و نتیجه بسیار قابل توجه است. البته یک مشکل که وجود دارد این است که رنگ های روی بدن فیل چندان طبیعی به نظر نمی رسند. این مشکل را در یک مرحله دیگر حل می کنیم. برای این منظور بلافاصله بعد از اجرای دستور Shadows/Highlights به منوی Edit رفته و دستور Fade Shadow/Highlights را اجرا کنید:

 

ps8-58

 

دقت کنید که این دستور حتما باید بلافاصله بعد از دستور Shadows/Highlights اجرا شود و اگر بعد از این دستور مثلا دستور Select را اجرا کنید دیگر دستور Fade Shadows/Highlights قابل اجرا نخواهد بود. بعد از بازشدن پنجره این دستور ابتدا Mode آن را روی Luminosity قرار دهید و سپس مقدار Opacity را روی ۶۰ یا ۷۰ درصد قرار دهید. و در نهایت OK کنید.

 

ps8-59

 

در تصویر زیر نتیجه اعمال این دستور را جهت تنظیم نور عکس و رنگ آن مشاهده می کنید:

 

ps8-60

و حال اگر هیستوگرام عکس بالا را مشاهده کنیم بهبود فوق العاده وضعیت نوری عکس را مشاهده خواهید کرد:

 

ps8-61

 

همانطور که مشاهده می کنید دیگر سایه و Highlight شدیدی وجود ندارد و ناحیه Midtones هم وزن بیشتری پیدا کرده است.

 

بدین ترتیب به پایان درس هشتم از مجموعه آموزش گام به گام فتوشاپ با عنوان تنظیم نور عکس در فتوشاپ رسیدیم.

منتظر آموزش های بعدی باشید

با سپاس

مهدی باقری

صفحه ها: 1 2 3

۱ دیدگاه

  1. dameton garmm merciii az in amozesh haaa..ishala ke kamelesh koniin..ma ke kheyli estefade kardimm..khoda ghovattt

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!