منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۸۸ در تکنیک های فتوشاپ | ۶ دیدگاه

دوربین گرانقیمت خود را با فتوشاپ ذوب کنید

در این آموزش از ماسک لایه ای و فیلتر Liquify برای ذوب کردن دوربین استفاده می کنیم. بهتر است برای دنبال کردن این آموزش از تبلت استفاده کنید. استفاده از تبلت مراحل کار را به مراتب ساده تر می کند. اما اگر تبلت ندارید، مشکلی نیست باز هم قادر خواهید بود که این آموزش را بدون آن انجام دهید. پس شروع می کنیم.

در این آموزش از نسخه CS4 فتوشاپ استفاده شده است. سطح این آموزش متوسط است و برای انجام مراحل این آموزش به زمانی حدود ۲ تا ۲ و نیم ساعت نیاز دارید. در شکل زیر نمایی از نتیجه نهایی این آموزش نشان داده شده است.

final

گام اول :

فایل اولیه دوربین را باز کنید و یک لایه در زیر آن ایجاد کنید. لایه زیرین را با رنگ قرمز (ff0000) پر کنید. اکنون شما یک پس زمینه قرمز در پشت دوربین دارید و در زمان ایجاد ماسک به سادگی می توانید مرز دوربین را تشخیص دهید. هیچ الزامی وجود ندارد که از رنگ قرمز استفاده کنید اما بهتر است از رنگی استفاده شود که در سوژه اصلی وجود نداشته باشد.

یک ماسک لایه ای بر روی لایه دوربین اعمال کنید. مطمئن شوید که لایه قبل از اعمال ماسک انتخاب شده باشد.

01

گام دوم:

ماسک کردن یکی از راه های غیر مخرب برای از بین بردن قسمت های ناخواسته عکس و یویژه پس زمینه آن است. این به این دلیل است که پاک کردن روی ماسک اعمال می شود و نه روی عکس و شما می توانید یک ماسک ایجاد کنید و سپس آن را حذف کنید در نهایت تصویر شما دست نخورده باقی می ماند. نکته جالب توجه دیگر در مورد ماسک ها این است که شما می توانید آن ها را با ابزار های گوناگونی ایجاد کنید. به طور مثال می توان از ابزار مداد و یا قلم مو برای ایجاد ماسک استفاده کنید.

اینجا ما از ابزار قلم مو برای این کار استفاده می کنیم. یک قلم مو بردارید و درجه سختی آن را روی ۹۳ درصد قرار دهید. قلم مو های سخت، مرزهای بهتری روی اشیائ ایجاد می کنند. حالا آماده ایم تا ایجاد ماسک را شروع کنیم.

02

گام سوم :

شما می توانید از هر جای شکل که خواستید شروع کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که اگر از رنگ سیاه استفاده کنید، قلم مو شروع به پاک کردن تصویر می کند و اگر از رنگ سفید یا ابزار پاک کن استفاده کنید، تصویر مجددا ظاهر می شود.

03

گام چهارم :

یک پرونده جدید با ابعاد ۱۶۰۰ در ۱۲۰۰ و رزولوشن ۷۲ پیکسل در اینچ ایجاد کنید و لایه پس زمینه را با رنگ خاکستری (dfdfdf) پر کنید. دوربین ماسک شده را در این پرونده قرار دهید. در صورتی که پرونده قبلی هرمزمان باز است می توانید به راحتی با ابزار Move آن را بکشید و در پرونده جدید بیاندازید. این کار یک لایه جدید ایجاد می کند و دوربین را درون آن قرار می دهد. ماسک ایجاد شده همچنان وجود دارد که ما نیازی به ویرایش آن نداریم. پس روی آن کلیک راست کرده و Rasterize Layer را انتخاب کنید.

04

گام پنجم :

حالا دوربین آماده است. پس یک کپی از لایه دوربین ایجاد کنید و آن را همانند شکل زیر تغییر شکل دهید :

05

گام ششم :

حالا نوبت فیلتر لیکویفای است. نحوه دسترسی به آن از طریق Filter > Liquify filter است. حالا قسمت های دوربین را در جهت فلش های شکل زیر بکشید. دقت کنید که تصویر شما باید دارای پرسپکتیو باشد بنابراین لازم است تا قدری با این فیلتر کار کنید تا بتوانید نتیجه لازم را بدست آورید.

06

گام هفتم :

ابزار پاک کن را بردارید و سختی آن را روی ۰ درصد قرار دهید. حالا لایه دوربین اصلی را انتخاب کنید. دقت کنید که منظور دوربینی است که ذوب نشده است. حالا شروع به پاک کردن آن کنید تا بر دوربین ذوب شده منطبق شود. حالا هر دو لایه مربوط به دوربین ذوب شده و ذوب نشده را انتخاب کنید و آنها را با هم ادغام کنید (merge). برای این کار می توانید آنها را انتخاب کرده و Ctrl+E را بزنید.

07

گام هشتم :

حالا فیلتر Liquify را باز کنید و افکت ذوب را در تویر مرج شده پالیش کنید. حالا این لایه را دوپلیکیت کنید و آن را در انتها و بالاتر از لایه پس زمینه قرار دهید. حالا به Edit Menu > Transform > Flip Vertical بروید و موقعیت تصویر حاصله را تغییر دهید.

08

گام نهم :

حالا قصد داریم صفحه یخی را ایجاد کنید. عکس مربوطه را باز کنید و آن را در صحنه قرار دهید و اندازه آن را با  Edit > Transform > Scale تغییر دهید. حالا در حالی که دکمه Shift را نگه داشته اید گوشه عکس را بکشید تا عرض آن با عرض پرونده شما یکی شود و سپس لایه را دوپلیکیت کنید. این دو لایه باید در انتهای لیست لایه ها و بالای لایه پس زمینه قرار گیرند. لایه کپی شده را به گوشه بالا و سمت چپ مانند شکل زیر تغییر مکان دهید.

09

گام دهم :

حالا این دو لایه را با هم ادغام کنید. تصمیم بگیرید که خط افق را کجا میخواهید قرار دهید و سپس همه قسمت های بالای آن را پاک کنید. حالا یک قلم موی ۳۰۰ پیکسلی بردارید و سختی آن را روی ۰ درصد قرار دهید و مرز تصویر را حذف کنید تا یک صحنه مات شده ایجاد کنید. سپس Opacity لایه را روی ۲۵ درصد قرار دهید.

10

گام یازدهم :

حالا لایه مربوط به دوربین و بازتاب آن را انتخاب کنید و با هم ادعام کنید. سپس یک کپی دیگر از لایه حاصله ایجاد کنید. این دو تصویر دوربین را به جاهایی از توصیر مانند شکل زیر انتقال دهید و اندازه آنها را کوچکتر کنید. با این کار تصویر شما حالت سه بعدی پیدا می کند.  لایه های دوربین ها باید پشت سر هم و به ترتیب اندازه باشند. یک لایه جدید زیر لایه بزرگترین دوربین ایجاد کنید و قلم مو را بردارید و سختی آن را روی ۰ قرار دهید. رنگ سفید را انتخاب کنید و مانند شکل زیر حالتی شبیه مه در اطراف دوربین ها ایجاد کنید.

11

گام دوازدهم :

برای القای حالت سخ بعدی باید اینطور به نظر برسد که دوربین ها کمی در حال محو شدن هستند. بنابراین Opacity دوربین کوچک را روی ۲۵ درصد و دوربین وسط را روی ۵۵ قرار دهید.

12

گام سیزدهم :

حالا مقداری نور به تصویر اضافه می کنیم. لایه بزرگترین دوربین را انتخاب کنید. حالا به Filter > Render > Lens Flare بروید و گزینه ۱۰۵mm Prime را با روشنایی ۷۶ درصد امتحان کنید. و موقعیت بازتاب را روی بالای لنز تنظیم کنید.

13

گام چهاردهم :

کار تقریبا تمام است. می توانیم مقدار خراش هم به صفحه یخی اضافه کنیم. یک قلم موی ۱ پیکسلی بردارید و رنگ را به سفید تغییر دهید. در صورتی که دنبال واقعی تر کردن صحنه هستید می توانید مقدار سایه به لایه دوربین یزرگتر اضافه کنید. یک لایه جدید انتخاب کنید و سایه را با یک رنگ سیاه ترسیم کنید. حالا مقدار Opacity را تغییر دهید و یا استایل لایه را روی Overlay قرار دهید.

15

نتیجه نهایی :

خوب کار تمام شد. در شکل زیر نمایی ار نتیجه نهایی را می بینید.

final

۶ دیدگاه

 1. عالی بود
  کم پیش می آد چنین طرحی به ذهن کسی خطور کنه
  ممنون

 2. عالیه فقط آموزش هاتون را بیشتر و جدید ترشون کنید
  باتشکر از دوستان

 3. جالب بود.ممنون

 4. vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaay mersiiiiiiiiiii

 5. عااااااااااالی من تمام بخش های فتوشاپ رو ذخیره کردم

 6. بد نیست ولی خوبه امیدوارم هرچه سریعتر تکنیک های خوبی یاد بگیرد ..

  نویسنده ناشناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!