منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۷ آذر ۱۳۹۳ در آموزش گام به گام فتوشاپ | ۴ دیدگاه

درس یازدهم – روتوش عکس در فتوشاپ – بخش دوم

با سلام

این درس ادامه مبحث آموزش روتوش عکس در فتوشاپ است. برای یادگیری کامل فرآیند روتوش عکس در فتوشاپ توصیه می کنم حتما ابتدا بخش اول آموزش روتوش عکس در فتوشاپ را مطالعه کنید و سپس به مطالعه این درس بپردازید. برای مطالعه بخش اول آموزش روتوش عکس در فتوشاپ لطفا روی این لینک کلیک کنید.

این درس در واقع درس پایانی از مرحله مقدماتی آموزش گام به گام فتوشاپ خواهد بود. در صورتی که مجموعه آموزش گام به گام فتوشاپ را از ابتدا دنبال کرده باشید بعد از اتمام درس یازدهم (روتوش عکس در فتوشاپ) مهارت های عمومی فتوشاپ را فرا گرفته اید و می توانید بسیاری از فرآیندهای ویرایش عکس را انجام دهید. آموزش هایی که پس از این آموزش ارائه خواهد شد در واقع مربوط به مرحله میانی یا متوسطه فتوشاپ خواهد بود.

استفاده از ابزار های Dodge و Burn جهت روتوش عکس در فتوشاپ

هنگام روتوش عکس در فتوشاپ همیشه به مواردی بر خواهید خورد که برخی نواحی از نواحی همجوار خود تیره تر یا روشن تر هستند و در نتیجه این عدم هماهنگی نور در سطح عکس ممکن است به شکل مرزهایی ناخواسته به نظر برسد. برای اصلاح این دسته مشکلات در روتوش عکس در فتوشاپ ابزارهای Dodge Tool و Burn Tool در نظر گرفته شده اند. در واقع ابزار Dodge برای روشن تر کردن نواحی تیره و ابزار Burn برای تیره تر کردن نواحی روشن به کار می رود. برای یادگیری کاربرد این دو ابزار در روتوش عکس در فتوشاپ به انجام یک مثال عملی می پردازیم. به نواحی مشخص شده روی گونه در تصویر زیر دقت کنید:

 

نواحی تیره و روشن گونه

نواحی تیره و روشن گونه

در ناحیه شماره ۱ تصویر بالا یک قسمت روشن مشخص شده و در ناحیه شماره دو یک قسمت تیره که هر دو اندکی غیر طبیعی به نظر می رسند. قصد داریم با ابزارهای Dodge و Burn این نواحی را اصلاح کنیم. ابتدا مانند تصویر زیر ابزار Dodge را از نوار ابزار فتوشاپ انتخاب کنید:

 

روتوش عکس

روتوش عکس

 

حال روی عکس کلیک راست کنید تا پنجره تنظیمات ابزار Dodge باز شود:

 

سایز ابزار Dodge

سایز ابزار Dodge

مطابق تصویر بالا مطمئن شوید که میزان Hardness یا سختی ابزار روی ۰ درصد قرار گرفته باشد. دلیل این امر این است که ما هنگام روتوش عکس در فتوشاپ به یک قلم خوب و نرم احتیاج داریم. سپس کلید Enter را بزنید تا از پنل تنظیمات ابزار Dodge خارج شویم. حالا در قسمت تاریکی از عکس که در بالا نشان دادیم شروع به درگ کردن می کنیم:

 

تاثیر ابزار Dodge

تاثیر ابزار Dodge

اما اگر دقت کرده باشید، روشنایی ایجاد شده بیش از حد است دلیل این امر این است که میزان Exposure این ابزار به طور پیش فرض روی ۵۰ درصد قرار گرفته است که بسیار زیاد است. برای همین Ctrl+Z را بزنید تا تغییرات اعمال شده به حالت اول بازگردد. حال مطابق تصویر زیر از نوار تنظیمات ابزار Dodge مقدار Exposure را روی ۲۰ درصد قرار دهید.

 

تنظیمات ابزار Dodge

تنظیمات ابزار Dodge

البته به خاطر داشته باشید که می توان با فشار دادن کلید ۲ صفحه کلید میزان اکسپوژر را روی ۲۰ درصد تنظیم کرد. خوب حالا مجددا در قسمت مد نظر درگ می کنیم. نتیجه در تصویر زیر مشخص شده است:

 

تاثیر مجدد ابزار Dodge

تاثیر مجدد ابزار Dodge

البته باز هم اندکی شدت اثر زیاد به نظر می رسد. ولی خبر خوشحال کننده اینکه شدت اثر این ابزار هم مانند سایر قلم مو ها قابل Fade کردن است. پس کلید های Ctrl+Shift+F را بزنید:

 

تغییر Opacity

تغییر Opacity

مطابق تصویر بالا مقدار Opacity را روی ۵۰ درصد قرار می دهیم که در نهایت نتیجه به مراتب بهتری را به ما می دهد:

 

نتیجه تغییر Opacity

نتیجه تغییر Opacity

حال به منظور تیره تر کردن ناحیه ای که در بالا مشخص کرده بودیم ابتدا مانند تصویر زیر ابزار Burn Tool را انتخاب می کنیم:

 

انتخاب ابزار Burn

انتخاب ابزار Burn

سپس همانند ابزار Dodge میزان Opacity این ابزار را با زدن کلید ۲ به ۲۰ درصد کاهش می دهیم و سپس در منطقه مورد نظر درگ می کنیم و سپس با زدن Ctrl+Shift+F میزان Opacity را به ۷۰ درصد کاهش می دهیم:

 

تاثیر ابزار Burn

تاثیر ابزار Burn

همانطور که متوجه شده اید فرآیند روتوش عکس در فتوشاپ نیاز به حوصله و دقت بسیار دارد و باید از ابزارهای متفاوت در روتوش عکس در فتوشاپ استفاده کرد و هر جا لازم شد شدت اثر ابزار را Fade کرد. البته هیچ الزامی وجود ندارد که هنگام روتوش عکس در فتوشاپ حتما مراحل بالا را به ترتیب انجام دهید. در واقع روتوش عکس در فتوشاپ در بسیاری موارد می تواند به صورت صحیح و خطا انجام شود و اگر یک ابزار نتیجه خوب نداد Undo کنید و ابزار دیگری را استفاده کنید.

 روتوش عکس در فتوشاپ با ابزار Brush یا قلم مو

شاید در ابتدا عجیب به نظر برسد که ابزار قلم مو چه کاربردی هنگام روتوش عکس در فتوشاپ می تواند داشته باشد. معمولا تصوری که از ابزار قلم مو در ذهن کاربران نقش بسته، ابزاری است که برای کشیدن خط های ضخیم و پر رنگ استفاده می شود. اما در این بخش از آموزش روتوش عکس در فتوشاپ به شما آموزش خواهیم داد که چگونه از این ابزار در روتوش عکس در فتوشاپ استفاده کنید. ابتدا به نواحی مشخص شده در تصویر زیر دقت کنید:

 

انعکاس نور روی صورت

انعکاس نور روی صورت

همانطور که مشاهده می کنید در این نواحی انعکاس نور در سطح پوست باعث شده این نواحی بیش از حد روشن به نظر برسند. در این مرحله قصد داریم این مشکل را در عکس بالا رفع کنیم. برای این منظور ابتدا مانند تصویر زیر ابزار Brush یا قلم مو را از نوار ابزار فتوشاپ انتخاب کنید:

 

انتخاب ابزار قلم مو

انتخاب ابزار قلم مو

 

حال در ناحیه مشخص شده در تصویر زیر Alt-Click کنید. با این کار ابزار قطره چکان به طور موقت فعال می شود:

 

ابزار قطره چکان

ابزار قطره چکان

و رنگ ناحیه کلیک شده که در مجاورت ناحیه براق است به عنوان رنگ پیش زمینه انتخاب می شود. حال از نوار تنظیمات ابزار قلم مو Mode را روی Multiply قرار دهید:

 

تنظیمات ابزار قلم مو

تنظیمات ابزار قلم مو

 

حال روی یک قسمت از عکس راست کلیک کرده و مطمئن می شویم که مقدار Hardness روی ۰ درصد قرار دارد:

 

سختی ابزار قلم مو

سختی ابزار قلم مو

حال سایز قلم مو را به اندازه کافی بزرگ می کنیم و روی منطقه براق پیشانی شروع به رنگ کردن می کنیم:

 

تاثیر ابزار قلم مو

تاثیر ابزار قلم مو

شدت اثر قلم مو در حال حاضر بسیار زیاد است و باید اصلاح شود. بنابراین همانطور که احتمالا حدس زده اید باید شدت اثر را Fade کرد. بنابراین Ctrl+Shift+F را بزنید و Opacity را روی ۳۰ درصد قرار دهید:

 

Fade کردن ابزار قلم مو

Fade کردن ابزار قلم مو

در تصویر زیر نتیجه کار را می بینید:

 

نتیجه Fade کردن

نتیجه Fade کردن

 

همین کار را نیز می توان روی دو قسمت دیگر نیز که قبلا مشخص کرده بودیم انجام دهیم و برق پوست را در آن نواحی گرفت.
ادامه مطلب را در صفحه بعد دنبال کنید

صفحه ها: 1 2 3

۴ دیدگاه

  1. ممنون از اموزش های خیلی خوبتون انصافا عالیه

  2. خیلی ممنون

  3. خیلی عالی

  4. من با آموزش شما تونستم عکس دونفره مون رو رتوش و برای چاپ آماده کنم. ازتون ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!