منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۸۸ در تکنیک های فتوشاپ | ۳ دیدگاه

صرفه جویی در زمان با انجام خودکار کارها در فتوشاپ

1

در صورتی که قصد دارید در زمان صرفه جویی قابل توجه ای بکنید، بهتر است نحوه کار کردن با پلت Actions را فرا بگیرید. در صورتی که این پلت برای شما فعال نیست، می توانید این پلت را از منوی Window در فتوشاپ فعال کنید و یا کلید میانبر آن یعنی Alt+F9 را فشار دهید.

فرض کنید که قرار است به طور مثال اندازه تعداد زیادی تصویر را تغییر دهید، تنظیمات آنها را مطابق خواسته خود به روز کنید و یا یک فیلتر به آن ها اضافه کنید. به جای اینکه این کارها را برای تکتک عکس ها انجامم دهید، بهتر و ساده تر است همه این کارها را برای یک عکس انجام دهید و اعمال انجام شده را ضبط کنید. سپس می توان همه این اعمال انجام شده را روی تمام عکس های موجود در یک پوشه اعمال کرد.

در شکل زیر نمایی ار نتیجه نهایی را مشاهده می کنید.

2

در ادامه به آموزش گام به گام نحوه استفاده از Actions در فتوشاپ پرداخته می شود :

گام اول :

تعداد زیادی عکس انتخای کنید و همه را در یک فولدر قرار دهید. اکنون پلت Actions را مطابق دستورالعملی که در ابتدای این آموزش گفته شد فعال کنید.در شکل زیر نمایی از این پلت را مشاهده می کنید.

1

گام دوم :

روی دکمه ایجاد یک Action جدید که در انتهای پلت Actions قرار گرفته است کلیک کنید.

4

گام سوم :

نام این اکشن جدید را Black and White Thumbnail بگذارید و دکمه Record را فشار دهید. همانطور که از شکل زیر پیداست، گزینه های قابل تغییر دیگری هم وجود. به طور مثال می توان یک کلید میانبر برای این اکشن تعریف کرد و یا ترتیب اکشن ها را تغییر داد که ما در این آموزش از این کار صرف نظر می کنیم.

5

گام چهارم :

تمامی تغییراتی که از این به بعد انجام دهیم در اکشنی که تعریف کردیم ذخیره می شود. به طور مثال راه های زیادی برای تبدیل یک عکس رنگی به سیاه سفید وجود دارد. یکی از روش ها این است که به منوی image رفته Adjustments را انتخاب کرده و از آنجا Black and White را انتخاب کنیم. اما در این آموزش از راه دیگری استفاده می کنیم. به منوی Image رفته و Adjustment را اانتخاب میکنیم و از آنجا Hue/Saturation را کلیک می کنیم و نوار saturation را به انتهای سمت چپ می کشیم و سپس دکمه ok را می زنیم.

6

گام پنجم :

اکنون به Image>Image Resize بروید و ارتفاع عکس را به ۲۰۰ تغییر دهید. دقت کنید که Constrain Proportions فعال باشد تا پهنای عکس هم به طور خودکار تغییر کند. حال کلید ok را بزنید.

7

گام ششم :

اکنون که عکس به یک عکس سیاه و سفید تبدیل شده و اندازه آن هم کوچک شده است باید یک کادر به آن اضافه کنیم. برای این کار روی لایه پس زمینه در پلت لایه ها دو بار کلیک می کنیم و Ok می کنیم تا این لایه به یک لایه نرمال تبدیل شود و بتوانیم استایل های مختلف را روی آن اعمال کنیم. اکنون به Layer>Layer Style>Stroke بروید و Position را به inside و اندازه را به ۲ تغییر دهید و در نهایت Ok کنید.

8

گام هفتم :

اکنون از منوی File گزینه save as را انتخاب کنید و فایل را در یک فولدر با نام Thumbnails ذخیره کنید. در نهایت روی Stop Playing/Recording که در پایین پلت اکشن قرار گرفته است کلیک کنید. اکنون یک اکشن ایجاد کرده ایم که یک عکس رنگی را به سیاه و سفید تبدیل می کند. اندازه آن را تغییر می دهد و یک استروک نقطه ای به آن اضافه می کند و در نهایت آن را به صورت یک فایل jpg ذخیره می کند. فایل را ببندید و تغییرات را ذخیره نکنید تا فایل اصلی پاک نشود.

9

گام هشتم :

اکنون به File>Automate>Batch بروید و اکشن را روی Black and White Thumbnail قرار دهید. از قسمت Source دکمه Choose را بزنید و پوشه ای که فایل ها را در آن ذخیره کرده اید انتخاب کنید. دکمه Choose نزدیک به Destination Folder را بزنید و سپس پوشه ای که قرار است فایل های نهایی در آن ذخیره شوند را انتخاب کنید. سپس مطمئن شوید که گزینه Override Action “Save As” Commands انتخاب شده باشد چون ما قبلا در مرحله نهایی اکشن از Save استفاده کرده ایم.

10

گام نهم :

اکنون همه عکس های اولیه با تنظیمات دلخواه ما در پوشه جداگانه ای ذخیره شده اند. همیشه به این نکته دقت کنید که به جای ویرایش تک به تک عکس ها و اعمال تغییرات مشابه، از پلت اکشن استفاده کنید.

ترجمه شده توسط : مهدی باقری

منبع

۳ دیدگاه

  1. منتظر کارای جدیدتونم

  2. ممنون از مطالب خوبتون

    میخوام بپرسم این اکشن های آماده که خود فتوشاپ داره چطور استفاده میشه ؟

  3. من تازه با سایت شما آشنا شدم مطالب بسیار جالب و خواندنی تو سایتتون هست . به این کار خوبتون ادامه بدین ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!