منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در تاریخ ۳۰ آبا ۱۳۹۳ در اخبار تکنولوژی, طراحی وب | ۰ دیدگاه

مرورگر ها از دیروز تا امروز

مرورگر ها از دیروز تا امروز

با سلام

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید کاربران ایرانی اینترنت در گذشته از چه مرورگرهایی استفاده می کردند و امروزه کدام مرورگر ها بیشترین محبوبیت را در بین آنها دارند. به منظور پاسخ دادن به این سوال تصمیم گرفتم آمار سایت Tuts.ir را در ۵ سال گذشته بررسی کنم و نتیجه را اینجا اعلام کنم. در واقع این بررسی فقط روی روند استفاده مرورگر ها صورت گرفته. مطابق آمار استخراجی از Google Analytics در سال ۲۰۱۰ از بین مرورگرها اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس بیشترین محبوبیت را داشتند. به تصویر زیر دقت کنید:

 

براوزرها در سال 2010

براوزرها در سال ۲۰۱۰

 

مشاهده می کنید که مطابق آمار اینترنت اکسپلورر در صدر قرار دارد و فایرفاکس نیز با اختلاف ۲۰ درصدی در جایگاه دوم قرار دارد. گوگل کروم که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد تا سال ۲۰۱۰ هنوز نتوانسته بود جایگاه مناسب در بین مرورگرها برای خود دست و پا کند. در واقع در آن زمان بیش از ۸۶ درصد کاربران از دو مرورگر IE و Firefox استفاده می کردند و شاید کمتر کسی برای Chrome شانسی برای رقابت قائل بود. اما فایر فاکس بر خلاف کروم رقیب سر سختی برای IE بود و شاید تنها دلیلی که در رده دوم قرار گرفته بود این بود که مایکروسافت به طور پیشفرض مرورگر خود را روی سیستم عامل محبوب ویندوز به کاربران ارائه می کرد.

سال بعد یعنی ۲۰۱۱ رقابت بین این دو  مرورگر نزدیکتر شد:

 

مرورگر ها در سال 2011

مرورگر ها در سال ۲۰۱۱

 

اگرچه IE همچنان صدر نشین بود اما خطر مرورگر محبوب تر شده فایرفاکس را در یک قدمی احساس می کرد. IE با ۴۳ درصد در صدر بود و فایرفاکس با اختلاف تنها ۴ درصد در رده دوم قرار گرفت. نکته جالب دیگر رشد ۸ درصدی مرورگر کروم در این یک سال بود. کروم موفق شده بود با پشتیبانی گوگل و تبلیغات وسیع توجه مردم را به این مرورگر جلب کند. سایر مرورگر ها هم همانطور که از آمار پیداست طرفدار چندانی نداشتند. البته نباید از ذکر این نکته غافل شد که در ایران سیستم عامل مک در آن زمان به اندازه ویندوز محبوب نبود و به همین واسطه مرورگر اپل یعنی Safari نیز چندان مورد استفاده قرار نمی گرفت.

در سال ۲۰۱۲ رقابت شکل تازه ای به خود گرفت:

 

 

مرورگر ها در سال 2012

مرورگر ها در سال ۲۰۱۲

 

مرورگر IE که با باگ های متعدد خود داد برنامه نویسان وب را هم درآورده بود بالاخره صدر نشینی را از دست داد و با اختلاف زیاد در جایگاه دوم قرار گرفت. همچنین از طرف دیگر کروم با رشد خارق العاده خود و پاسخگویی به نیاز کاربران وب توانست خود را به IE نزدیک کند. شاید همان زمان هم مایکروسافت این را دریافته بود که باید به زودی با جایگاه دوم نیز وداعی تلخ داشته باشد. حتی ارائه ورژن های جدید مرورگر مایکروسافت IE نیز تاثیری در این روند نزولی نداشت.

در سال ۲۰۱۳ بالاخره مرورگر کروم موفق شد جایگاه دوم را از آن خود کند:

 

 

مرورگر ها در سال 2013

مرورگر ها در سال ۲۰۱۳

 

مرورگر فایرفاکس همچنان با اختلاف زیاد در صدر بود ولی مسلما با توجه به روند رو به رشد و سریع مرورگر کروم شاید اندکی شرکت موزیلا جایگاه خود را چندان دائمی نمی دید. در واقع سال بعد یعنی ۲۰۱۴ رده بندی تغییر محسوسی نداشت:

 

مرورگر ها در سال 2014

مرورگر ها در سال ۲۰۱۴

 

اما برای اولین بار در این سال استفاده از مرورگر فایرفاکس روندی نزولی داشت. هر چند این کاهش محبوبیت بسیار اندک بود اما شاید وقت آن باشد که موزیلا با ایده های نوتر خود را برای رقابت تنگاتنگ تر با براوزر گوگل یعنی Chrome آماده کند. زمزمه هایی هم از تغییر نام مرورگر مایکروسافت نیز به گوش می رسد و ظاهرا مایکروسافت نیز برای بازگشت به رقابت مرورگر ها برنامه هایی دارد. باید منتظر بود و دید در سال ۲۰۱۵ این رقابت داغ مرورگر ها به چه شکل پیش خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!