روتوش عکس در فتوشاپ نسخه CS4نقل قول از نویسنده :

“یکی از دوستانم تعدادی از عکس هایش را که با یک دوربین با لنز پلاستیکی گرفته بود به من نشان می داد. عکس ها از جذابیت خاصی برخوردار بودند اما مشکلات زیادی هم داشتند. در بعضی قسمت های لبه عکس ها، روشنایی افت محسوسی داشت و در بعضی از عکس ها اعوجاج دیده می شد. همه خانم هایی که به عکس های خود نگاه می کنند مسلما از دیدن جزئیات آزاردهنده روی پوست خود خوشحال نمی شوند.

در بعضی موارد یک دوربین عکاسی می تواند با ثبت جزئیات بیش از حد پوست و صورت تصویر نه چندان زیبایی از سوژه عکاسی در نگاه بیننده عکس به وجود آورد. همه افراد دوست دارند که پوست آنها صاف دیده شود و مسلما عکاسی را دوست دارند که بافت پوست آنها را بدون آن جزئیات آزاردهنده ثبت کند. هنر روتوش عکس این است که شما بتوانید یک پوست بدون ایراد ایجاد کنید و در عین حال مدل شما شبیه مانکن های پشت ویترین مغازه ها نشود.”

1

عکسی که در این پروژه مورد استفاده قرار گرفته است، بخشی از یک عکس بزرگتر از سایت iStockphoto.com است. یک دوربین 12 مگاپیکسل حرفه ای با یک لنز خوب که از فاصله کمی تصویری از یک چهره را ثبت می کند و همچنین عملیات شارپنینگ داخلی دوربین روی عکس، هر دو به طور بی رحمانه ای جزئیات و اشکالات ظاهری پوست سوژه عکاسی را ثبت می کنند. به طور مثال در تصویر بالا به ناحیه نزدیک بینی دقت کنید تا این اشکالات ظاهری را ببینید.

تکنیک هایی که در این آموزش فرا خواهید گرفت، به شما کمک می کنند تا بتوانید از نتیجه نهایی برای یک تبلیغ محصولات آرایشی بهداشتی استفاده کنید و یا حداقل تغییراتی در پوست ایجاد کنید تا به حالت نرمال نزدیک تر شود (عکس ثبت شده توسط لنز دوربین دارای جزئیات آزاردهنده ایست).

گام اول :

به منظور آغاز فرآیند روتوش عکس، ابتدا یک کپی از لایه پس زمینه، به وسیله کلید های میانبر Ctrl + J ایجاد کنید و سپس به Filter > Blur > Surface Blur بروید. این فیلتر بر خلاف فیلتر Gaussian Blur دارای یک لغزنده Threshold است که اگر به روش صحیح از آن استفاده شود، می توان در حالی که لبه ها کاملا متمایز و شارپ باق می مانند، اجزای داخل لبه ها را بلور کرد. استفاده از این فیلتر باعث می شود که از ایجاد Halo های آزاردهنده در ناحیه هایی که بلور می شوند جلوگیری شود.

2

گام دوم :

پیدا کردن یک ترکیب خوب و متعادل بین دو لغزنده شعاع و Threshold برای هر عکس از اهمیت خاصی برخوردار است. دقت داشته باشید که یک فرمول کلی که برای همه عکس ها صدق کند وجود ندارد. برای اینکه نسبت به نحوه عملکرد این دو لغزنده حسی پیدا کنید، مقدار هر دو را بین 20 تا 25 قرار دهید. حالا مقدار لغزنده شعاع را کم و کمتر کنید تا زمانی که احساس کنید که طیف سطح لکه دار شود و یا دچار تغییرات محسوس شود. سپس مجددا مقدار آن را افزایش دهید تا سطح بسیار صاف به نظر برسد. در این مرحله از کار، پیدا کردن حداقل شعاعی که در آن پوست صاف به نظر برسد هدف ماست.

3

گام سوم :

اکنون لغزنده Threshold را تا جایی بالا ببرید که احساس کنید در لبه های سوژه هاله هایی (halos) در حال تشکیل است. لغزنده را حالا تا جایی پایین بیاورید که هاله های ایجاد شده به کلی محو شوند. در صورتی که بعد از محو شدن هاله ها، هنوز هم به پایین بردن لغزنده ادامه دهید، جزئیاتی از پوست که بوسیله لغزنده شعاع حذف شدند، مجددا نمایان می شوند. در این مرحله از کار سعی کنید پوست تا حد امکان صاف شود. در گام بعدی جزئیات بافت پوست به آن اضافه خواهد شد.

4

گام چهارم :

روی دکمه ok کلیک کنید و سپس دکمه Alt را نگه داشته و بر روی آیکان اضافه کردن layer mask در پایین پلت لایه ها کلیک کنید. با این کار یک layer mask که با رنگ سیاه پرشده و بلور سطح در لایه یک را می پوشاند ایجاد می شود. خال رنگ سفید را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و سپس از نوار ابزار dیک قلم موی نرم انتخاب کرده و opacity آن را در نوار options بین 60 تا 80 درصد قرار دهید. شروع به نقاشی کنید تا بلور در قسمت های پوست مشخص شود. در این مرحله از کار نیاز به دقت زیادی نیست زیرا قسمت های با جزئیات ریز، مانند مژه ها و مرز صورت در لایه بلور سطح حفظ شده اند. اما در هنگام رنگ کردن به نواحی مانند لب نزدیک نشوید زیرا این کار موجبب از بین رفتن جزئیات در این ناحیه ها می شود. در صورتی که نیاز نرم کردن بیشتری دارید باز هم به رنگ کردن ادامه دهید.

5

گام پنجم :

در این مرحله به اصلاح ایرادات ظاهری خواهیم پرداخت که فیلتر بلور سطح قادر به برطرف کردن آن نبود. در خالی که لایه بالایی انتخاب شده است، دکمه های Ctrl + Alt + Shift را نگه داشته و حرف E را فشار دهید. این کار اجزای قابل رویت پروژه را به یک لایه جدید می برد. به Filter > Noise > Dust & Scratches بروید و مقدار Threshold را روی صفر قرار دهید. مقدار شعاع را آنقدر افزایش دهید تا ایرادات ظاهری بزرگ حذف شوند. در این مرحله نگران نبودن بافت پوست نشوید.

6

گام ششم :

لغزنده Threshold را بالا ببرید تا بافت سطح آشکار شود اما دقیقا قبل از ظهور ایرادات ظاهری بزرگ متوقف شوید. دکمه ok را بزنید و سپس دکمه Alt را نگه داشته و بر روی دکمه اضافه کردن layer mask در انتهای پلت لایه ها کلیک کنید تا اثر این لایه مخفی شود.

7

گام هفتم :

ابزار قلم مو را انتخاب کنید و رنگ سفید را به عنوان رنگ اصلی برگزینید و مقدار opacity را روی 100 درصد قرار دهید. زوم را روی 200 درصد قرار دهید و به منظور از بین بردن همه ایرادات ظاهری شروع به رنگ کردن کنید. دکمه space را نگه داشته و موس رابه جاهای مختلف تصویر بکشید تا بتوانید همه جای تصویر را در پنجره تصویر مشاهده و ایرادات ظاهری را برطرف کنید. اکنون پوست باید کاملا صاف شده باشد و در عین حال دارای یک بافت کاملا واقعی و طبیعی باشد. کلیه ایرادات ریز آن هم برطرف شده است.

8

ترجمه شده توسط : مهدی باقری

منبع

facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrfacebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblr
 banner ad


۳۰ نظر در مورد “روتوش عکس در فتوشاپ نسخه CS4”

 1. جهان بزرگی می‌گه:

  سلام
  جالب بود ، فقط یک سوال: گام اول تا چهارم بدون تایید هر گام چه تاثیری در انجام کار دارد . یعنی وقتی گام اول را انجام دادیم باید آن را تایید و گام دوم را انجام دهیم ، اما در گام اول تا سوم به این امر هیچ اشاره ای نشده و فقط در گام چهارم پنجره ی بلار تایید شده …. امیدوارم منظور را رسانده باشم .
  در هر صورت جالب بود ، متشکرم .

 2. مهدی می‌گه:

  با سلام به شما اگر دقت کنید متن بالا دقیقا از یک منبع خارجی ترجمه و ارائه گشته پس از کمی دقت متوجه می شوید که به بعضی جزئیات اشاره نشده زیرا بدیهی است که اگر گام اول تایید نشود به گام دوم نمی رود و اینکه بعضی از آموزشها حرفه ای تر و بعضی آماتور هستند و در سری حرفه ای یک سری موارد گفته نمیشود و تاکید بر آنست که شخصی که آموزشی را نگاه میکند به این موضوع آشنایی داشته .

 3. جهان بزرگی می‌گه:

  سلام
  بابا،حرفه ای، حالا به فرض که تو سایت اصلی هم همین جوری بوده ، اگه شما بعد از هر گام می نوشتی پنجره را تایید و دوباره باز می کنیم از اصول حرفه ای تخطی کرده بودی ؟ دیگه حرفه ای نبودی ؟ من آموزش های حرفه ای و مبتدی زیادی رودیدم ، اما به نظرم اگر این مطلب را ذکر می کردی آموزش باز هم حرفه ای می بود و مبتدی نمی شد . تازه این یکی از جلوه های تفاوت در ارائه مشد که قبلا برایت نوشتم ….

 4. مهدی باقری می‌گه:

  سلام
  خیر تخطی صورت نمی گرفت. بخش نظرات برای ارائه پیشنهادات شماست. از نظر شما هم ممنونم. ان شا ا… در آموزش های بعدی با جزئیات بیشتر مطلب رو ارائه می کنیم.

 5. جهان بزرگی می‌گه:

  سلام
  الان که نظر قبلی خودم رو خوندم احساس کردم ممکن یه کم تند و برخورنده به نظر بیاد ؛ در صورتی که من لحنی دوستانه و شوخ را در نظر داشتم . اگر احساس ناخوشایندی در شما ایجاد کرده عذر خواهی می کنم . قصد من این نبود….

 6. mohammad می‌گه:

  سلام خسته نباشید خیلی خوب بود.

 7. هستی می‌گه:

  با سلام
  آیا میتوانید راهی برای روتوش طبیعی پوست معرفی کنید؟

 8. مجید علوی می‌گه:

  با سلام
  این راه که بالا ذکر کردید عالیه.اما راه ساده تر و بسیار بهتر از این هست.اگه خواستید بگید بهتون بگم.

 9. ati می‌گه:

  سلام
  عالی بود. ممنون
  بازم کمک کن
  موفق باشی

 10. کاظم می‌گه:

  سلام،آموزش خوبي بود،پير شي جوون…!!!

 11. مهسا می‌گه:

  مرسي خيلي خوب بود
  موفق باشيد.

 12. علی می‌گه:

  سلام همه مطالب مفید بود ممنونم
  msasan21@yahoo.com

 13. savana می‌گه:

  سلام جالب بود ولی زیاد طبیعی نیست

 14. سارا می‌گه:

  سلام ممنون از زحمت شما منتظر مطالب جدیدتون هستیم

 15. فائزه می‌گه:

  سلام خیلی ممنون خیلی خوب بود
  کاش یه کم هم طبیعی تر میشد

 16. رها می‌گه:

  سلام .ممنونم که انقدر خوب ترجمه کرده بودید.
  باید بگم من گام اول تا سوم رو بدون اینکه ok کنم ادامه دادم چون احتیاجی به این کار نبودو هیچ مشکلی پیش نیومد. فقط کافیه دوستان متن رو با دقت مطالعه کنند.

 17. Amin می‌گه:

  mamnoon kheyli ziyad

 18. samaneh می‌گه:

  با سلام .من گام چهارم به بعد رو متوجه نشدم .لایه ها رو چه جوری ایجاد کنم؟

 19. ساناز می‌گه:

  درود بر شما

  بسیار بسیار مفید و ارزشمند بود
  خدا قوت!

 20. negar می‌گه:

  in my opinion its perfect

 21. پارسا می‌گه:

  سلام با تشکر

 22. zahra می‌گه:

  سلام
  خيلي عاليه
  ممنونم .

 23. سولماز می‌گه:

  خیلی خوبه من که راضیم با یادگیری این نوع از روتوش حال بعضی ها رو گرفتم

 24. vanessa می‌گه:

  من تو گام چهارم گیر کردم :(
  ” آیکان اضافه کردن layer mask در پایین پلت لایه ها”کار نمیکنه!! لطفا راهنماییم کنین

 25. فریناز می‌گه:

  سلام
  مطلب فوق العاده ای بود نهایت استفاده رو بردم ممنون از وجود این سایت

 26. سنم می‌گه:

  salam
  man k moafagh nashodam

 27. پریسا می‌گه:

  فوق العاده بود
  بسیار ممنون از شما

 28. mahdiye می‌گه:

  ta game 4 hich moshkeli nadasht o kheyli ali boood
  ama man az game 4 be bad ro motevajhe nashodam!!!

 29. پرستو می‌گه:

  سلام گام هفتم و نمیفهمم، در گام هفت با قلم مو رنگ میزنم فقط صورت و پوست رو یا کل تصویر ک شامل مو و لباس هم شاید بشود؟ در گام 7کدوم قسمت رو باید رنگ بزنم؟
  باتشکر

 30. salar می‌گه:

  پیرشی جوون.ولی از خودت سوال کن ببین یه همچین پوست زیبایی نیاز به روتوش داره آخه…تو که طبیعتشو از بین بردی جوون.

نظر بدهید


7 × هشت =